Według ukraińskich mediów, państwowy ukraiński eksporter Ukrespeceksport dostarczył Turcji zmodernizowany rakietowy system przeciwlotniczy S-125 Peczora.

W opublikowanym w tym tygodniu wywiadzie dla serwisu LB.ua szef Ukrspeceksportu Wadym Nozdria poinformował o dostarczeniu na czas zmodernizowanego rakietowego systemu przeciwlotniczego S-125 „w interesach Turcji”.

„Z powodzeniem i na czas dostarczyliśmy zmodernizowane systemy obrony powietrznej S-125, mieliśmy osobne zamówienie od Biura Prezydenta Ukrainy – wysłać jednostkę bojową kompleksu do 15 września. Wykonanie tego kontraktu na czas otwiera nam możliwość zwiększenia dostaw kompleksów obrony powietrznej” – powiedział Nozdria.

Zaznaczył w tym kontekście, że Turcja jest jednym z perspektywicznych rynków zbytu, o czym świadczy m.in. niedawna wizyta w tym kraju ukraińskiej delegacji na czele z wicepremierem i ministrem ds. strategicznych gałęzi przemysłu, Ołehem Uruśkim.

Nozdria przyznał, że był pod wrażeniem przyjęcia przez Turków, w tym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. W jego odczuciu, turecki przywódca był „nadzwyczaj obeznany” we wszelkich kwestiach ukraińsko-tureckiej współpracy wojskowo-technicznej.

„Myślę, że to nakłada na nas dodatkową odpowiedzialność, szczególnie biorąc pod uwagę niełatwą sytuację geopolityczną, w tym działania wojskowe z udziałem Turcji w różnych obszarach” – dodał szef Ukrspeceksportu.

Przypomnijmy, że latem tego roku pisaliśmy, że według ukraińskiego portalu „Defense Express”, ukraiński eksporter Ukrespeceksport, podległy państwowemu koncernowi Ukroboronprom, poprzez sąd zablokował prywatnej firmie sprzedaż systemów przeciwlotniczych S-125 tureckiemu resortowi obrony. Ukraińskie media wskazywały wówczas, że sprawa ma drugie dno.

Przeczytaj: Ukraina przetestowała nowe pociski przeciwlotnicze o zwiększonym zasięgu dla systemu „Peczora” [+VIDEO]

Dodajmy, że w niektórych mediach wcześniej pojawiały się doniesienia o rzekomym dostarczaniu do Turcji systemów przeciwlotniczych S-125M1 Newa-M1, które następnie miałyby zostać wysłane do Libii, żeby wesprzeć stronę konfliktu wspieraną przez Ankarę. Jedna z takich transakcji, z udziałem Ukrspeceksportu i tureckiej firmy K.B.A.T. Ithalat Ihracat Mumessillik Ve Danismanlik Ticaret, miała rzekomo doprowadzić do wysłania Turkom partii sprzętu wojskowego w ramach kontraktu na dostawę dwóch systemów S-125M1, wartego 30 mln dol. Zwracano jednak uwagę, z perspektywy Ankary systemy te są ogólnie przestarzałe, a ich pozyskanie rzekomo miałoby wiązać się z zamiarem wsparcia popieranej przez Turcję strony konfliktu w Libii. Według innych komentatorów, sprzęt ten miałby służyć celom badawczym lub szkoleniowym.

Zmodernizowane systemy rakietowe ziemia-powietrze  S-125 M Peczora są ważnym elementem ukraińskiego systemu obrony powietrznej. Zasięg zmodernizowanych pocisków został zwiększony do 40 km, a wysokość rażenia celów – do 25 km. Nowa wersja pocisków umożliwia także skuteczniejsze zwalczanie celów manewrujących z dużą prędkością.

ukrmilitary.com / lb.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply