Ukraińska armia podała we wtorek rano, że Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce. W strefie zagrożonej zalaniem znajduje się co najmniej 10 miejscowości.

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne “Południe” podało we wtorek rano, że Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce. “Aktualnie określamy skalę zniszczeń (…) Sytuacja jest monitorowana” – napisano w komunikacie.

Portal Ukraińska Prawda opublikował mapę, która pokazuje jakie tereny są zagrożone podtopieniami po wysadzeniu na Dnieprze w powietrze tamy.

Strona rosyjska potwierdziła zniszczenie zapory. “Skala zniszczeń jest bardzo poważna” – oświadczył szef okupowanej przez Rosję szef Nowej Kachowki, Władimir Leontiew, cytowany przez agencję TASS.

Rosjanie twierdzą, że tama zawaliła się w związku z zawaleniem się jednego z jej filarów. Zdaniem strony rosyjskiej tama została uszkodzona z powodu działań sił zbrojnych Ukrainy.

Strona rosyjska twierdzi, że praca okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie jest zagrożona.

Zobacz także: Rosjanie: Odparliśmy atak Ukrainy na obwód biełgorodzki

Wysadzenie zapory może zakłócić pracę Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej – podkreśla z kolei strona ukraińska.

Władze Ukrainy podają też, że w strefie zagrożonej zalaniem znajduje się co najmniej 10 miejscowości na prawym, zachodnim brzegu Dniepru. Rozpoczęto ewakuację okolicznych miejscowości.

“Rosyjscy terroryści tylko potwierdzają całemu światu, że muszą zostać wypędzeni z każdego zakątka ukraińskiej ziemi. Nie można im zostawić ani jednego metra, ponieważ każdy metr wykorzystują do terroru. Tylko zwycięstwo Ukrainy przywróci bezpieczeństwo” – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Zełenski zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Zobacz także: Rosyjskie media: Polska szykuje się do “wielkiej wojny”

pravda.com.ua / tass.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Kresy – a gdzie analiza komu ma służyć zniszczenie tamy. Po przejściu wody wojska rosyjskie nie będą już tak chronione i o to banderowcom chodziło. Banderowcy nie zniszczyli mostu kerczyńskiego, nie wysadzili Nord Stream, nie atakowali obwodu biełgorodzkiego sprzętem NATO, nie dokonali puczu w 2014 roku, nie zamordowali ponad 40 Rosjan w Odessie, nie ostrzeliwali przez 8 lat Doniecka, nie mordowali na Wołyniu itd, itp. Chwała Banderze i jego bratu – Dudzie.