KO goni PiS w nowym sondażu

Najnowszy sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych wskazuje także na umacnianie się Konfederacji na pozycji trzeciej siły polskiej polityki.

Zgodnie z wynikami na Prawo i Sprawiedliwość zagłosować chciało 34,4 proc. respodentów deklarujacych udział w wyborach. Partia rządząca utrzymała więc poparcie na podobnym poziomie co w marcu, kiedy to osiągnęła wynik 34,3 proc. Natomiast swoje poparcia wyraźnie zwiększyła główna siła opozycji Koalicja Obywatelska. W maju mogłaby ona liczyć ma 29,1 proc. wskazań, podczas gdy w marcu było to jeszcze 26,4 proc.

Trzecią siłą polskiej polityki jest według sondażu Konfederacja. To mocna trzecia pozycja dystansująca pozostałe siły polityczne, bowiem na partie konserwatywnych liberałów chciało zagłosować 13,4 proc. pytanych. Uzyskała ona najwyższy wzrost poparcia od marca – z 7,4 proc.

Wyraźnie straciła natomiast nowa koalicja Polski 2050 oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. O ile w poprzednim sondażu mogła liczyć na poparcie 14,2 proc. potencjalnych wyborców, to ponad dwa miesiące później było to już 9,4 proc.

Nowa Lewica może liczyć 8,6 proc. elektoratu, co oznacza spadek o 0,6 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego badania.

Bardzo słaby wynik osiągnęła AgroUnia, którą wskazało jedynie 0,2 proc. pytanych. Niemal 5 proc. wyraziło chęć wzięcia udziału w głosowaniu, ale nie było w stanie wybrać konkretnej partii.

Spośród wszystkich badanych wolę głosowania zadeklarowało 60,4 proc. badanych, w tym 50,7 proc. deklarowało, że “zdecydowanie” pójdzie do urn wyborczych

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony 4 czerwca 2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Czytaj także: Sondaż wskazał na brak Polaków popierających zaangażowanych w wojnę na Ukrainie

wiadomosci.radiozet.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply