Ukraińscy deputowani chcą uznania banderowskiej flagi za flagę państwową

Grupa ukraińskich parlamentarzystów, w tym Andrij Biłecki z powiązanego z pułkiem Azow Korpusu Narodowego, chce, żeby flaga OUN-UPA uzyskała status równy fladze państwowej. Złożyli w tej sprawie projekt ustawy. Przewiduje on także kary, m.in. więzienia ,za publiczne znieważanie banderowskiej flagi.

Dziesięciu ukraińskich parlamentarzystów złożyło w Werchownej Radzie projekt ustawy nadający czerwono-czarnej fladze OUN-UPA „godność narodową” i wprowadzający kary za jej publiczne znieważanie. Ich projekt został zarejestrowany w środę.

Zgodnie z projektem ustawy, czerwono-czarna flaga UPA, nazywana „flagą narodowowyzwoleńczej walki narodu ukraińskiego” miałaby zostać oficjalnie uznana za „flagę godności narodowej”, czyli za flagę o takim statusie, jak flaga państwowa.

W uzasadnieniu napisano, że „we współczesnej ukraińskiej historiografii” flaga OUN-UPA „jest symbolem niezłomnego ukraińskiego ducha, wierności tradycji wojskowej i przysięgi na wierność narodowi ukraińskiemu”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ponadto, projekt proponuje zatwierdzić listę dat, w których banderowska flaga miałaby być wywiesza na siedzibach organów państwowych oraz samorządowych. W tym m.in. z okazji Dnia Bohaterów Niebiańskiej Sotni (20 lutego), Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych (21 maja), Święta Konstytucji Ukrainy (28 czerwca), Święta Niepodległości (24 sierpnia) oraz w rocznicę utworzenia UPA (14 października). Lokalne władze mogłyby uzupełnić tę listę o kolejne daty.

Projekt prowadza też kary za publicznie znieważenie banderowskiej flagi. Groziłaby za to kara grzywny do 850 hrywien, albo aresztu do 6 miesięcy albo do 3 lat więzienia. Karze miałoby podlegać także nie wywieszenie flagi w określony ustawowo dzień: od 5,1 tys. do 8,5 tys. hrywien. Z kolei, jeśli taka sytuacja powtarzałaby się, kary miałyby być nawet dwukrotnie większe.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wśród inicjatorów projektu znaleźli się m.in. Andrij Biłecki, lider powiązanej z pułkiem Azow partii Narodowy Korpus, a także Andrij Illijenko, Jurij Łewczenko, Mychajło Hołowko, Andrij Denysenko, Ołeh Osuchowksij, Ołeh Petrenko, Ołeksandr Marczenko, a także Jewhen Rybczyńskij z frakcji parlamentarnej „Wola Ludu” oraz Oksana Korczyńska z Partii Radykalnej.

Kilka dni temu zgodnie z decyzją deputowanych Chmielnickiej Rady Obwodowej, banderowskie flagi mają być tam stosowane na równi z flagami państwowymi. Zwrócono się również do parlamentu z propozycją nadania czerwono-czarnej fladze OUN-UPA oficjalnego statusu.

W lutym br. deputowany rady obwodu kijowskiego Ihor Sabij z neobanderowskiej Swobody ogłosił, że tego rodzaju uchwały powinny zostać przyjęte we wszystkich radach rejonowych i miejskich obwodu kijowskiego, w których Swoboda posiada swoich reprezentantów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej informowaliśmy, że rada obwodu żytomierskiego przyjęła 7 marca uchwałę ustanawiającą zasady oficjalnego stosowania czerwono-czarnej flagi OUN-UPA. Zarekomendowano w niej wywieszanie czerwono-czarnych flag na budynkach administracji obwodowej, ale też innych szczebli samorządu terytorialnego. Jest to zalecane w dniach upamiętniających „walką narodowowyzwoleńczą”, m.in. w rocznicę urodzin Stepana Bandery i rocznicę powstania UPA.

Powyższe przykłady pokazują, że kult ludobójczych organizacji rozlał się na Ukrainie poza dawne Kresy Wschodnie II RP, które były historycznym terenem operacji OUN i UPA. 5 marca, w rocznicę śmierci dowódcy UPA, Romana Szuchewycza, banderowskimi flagami zostały udekorowane centralne ulice innej obwodowej stolicy – Chmielnickiego.

Przeczytaj: Kolejne ukraińskie miasta będą wywieszać banderowskie flagi

Czytaj także: Radni Lwowa „rekomendowali” wywieszanie flag UPA. Neobanderowcy: to kapitulacja przed Polakami

Pravda.com.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. ProPatria
    ProPatria :

    Wielokrotnie zwracali ci Forumowicze uwagę, że to nie jest portal banderowskich pomiotów i dziczy innej maści, lecz polskich patriotów. Ponieważ nie słuchasz i dalej prowokacyjnie wypisujesz antypolskie hasła zwracam się do Admina z prośbą o zbanowanie kretyna dlaMaverick, gdyż idiotyzmy przez niego wypisywane obrażają Naród, państwo i bohaterów polskich. Antypolski portal kresy24.pl patriotycznych użytkowników banuje proszę o banowanie zdrajców, bo robię z tego forum szlam. Nasi bohaterowie, ŻOŁNIERZE WYKLĘCI byli za życia prześladowani, torturowani, bestialsko mordowani za miłość do Ojczyzny, po śmierci wymazywano o nich brutalnie pamięć, a teraz tą świętą pamięć kalają wyzwiskami kmioty pokroju dlaMaverick.. Kara za zdradę jest jedna i powinieneś ją ponieść.