Rada obwodu żytomierskiego przyjęła 7 marca uchwałę ustanawiającą zasady oficjalnego stosowania czerwono-czarnej flagi OUN-UPA.

Portal Ukraińska Prawda cytuje komunikat administracji obwodu żytomierskiego. Rada tego obwodu przyjęła w środę uchwałę przyzwalającą na oficjalne używanie flag OUN-UPA w ramach obchodów określonych świąt. Regionalni deputowani zarekomendowali wywieszanie czerwono-czarnych flag na budynkach administracji obwodowej, ale też innych szczebli samorządu terytorialnego. Jest to zalecane w dniach upamiętniających „walką narodowowyzwoleńczą”, jak dokument charakteryzuje między innymi działalność UPA.

Wśród dat, w które władze obwodu żytomierskiego zamierzają wywieszać banderowskie flagi wymieniono: 1 stycznia – dzień urodzin Stepana Bandery, 9 marca – dzień urodzin Tarasa Szewczenki, czwarta niedziela maja – Dzień Bohaterów, 23-24 sierpnia – dni flagi i niepodległości Ukrainy, 14 października – Dzień Obrońcy Ojczyzny i rocznica powstania UPA, 21 listopada Dzień Godności i Wolności. „Rewolucyjna flaga OUN” przewiązana kirem, powinna być także używana na uroczystościach żałobnych i upamiętniający „bohaterów walki narodowowyzwoleńczej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Uchwała rady obwodu żytomierskiego jest kolejnym dowodem na to, że kult ludobójczych organizacji rozlał się na Ukrainie poza dawne Kresy Wschodnie II RP, które były historycznym terenem operacji OUN i UPA. 5 marca, w rocznicę śmierci dowódcy UPA, Romana Szuchewycza, banderowskimi flagami zostały udekorowane centralne ulice innej obwodowej stolicy – Chmielnickiego. Warto przy tym zaznaczyć, że obwód żytomierski jest najliczniej zamieszkanym przez etnicznych Polaków regionem Ukrainy. Według spisu z 2001 roku w obwodzie tym żyło 49 tys. naszych rodaków, stanowiących 3,5% jego mieszkańców.

pravda.com.ua/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Accipiter
    Accipiter :

    Więcej gazu im wysłać. Oczywiście za darmo.
    A tak na poważnie to każdy myślący Polaki widzi, że ukraińcy są naszymi wrogami. Traktują Polskę instrumentalnie, czyli biora kase, gaz jak frajerzy dają, a odpłacają nam coraz mniej skrywaną niechęcią, która prędzej czy później przekształci się we wrogość.
    No ale to co jest oczywiste dla każdego zdrowomyślącego Polaka jest nie do ogarnięcia dla większości debili zasiadających w sejmie.