Zgodnie z decyzją deputowanych Chmielnickiej Rady Obwodowej, banderowskie flagi mają być stosowane na równi z flagami państwowymi. Zwrócono się również do parlamentu z propozycją nadania czerwono-czarnej fladze OUN-UPA oficjalnego statusu.

Deputowani Chmielnickiej Rady Obwodowej przyjęli we wtorek uchwałę, zgodnie z którą w urzędach państwowych, obok błękitno-żółtej flagi państwowej, ma być wywieszana czerwono-czarna flaga OUN-UPA.

Za uchwałą głosowała zdecydowana większość deputowanych. 51 było „za”, jeden wstrzymał się od głosu, zaś 5 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Jak oświadczył szef Chmielnickiej Rady Obwodowej Mychajło Zahorodnyj, polecił już administracji Rady przygotowanie wniosku do Ukraińskiego IPN z prośbą o spis dat związanych z „wyjątkowymi wydarzeniami i osobami walki narodowo-wyzwoleńczej”, jak powszechnie określa się dziś na Ukrainie przede wszystkim działalność OUN-UPA, a także ukraińskich nacjonalistów. W tych dniach w urzędach obok flagi państwowej miałaby być wywieszana także flaga banderowska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ponadto, Chmielnicka Rada Obwodowa planuje skierować do ukraińskiego parlamentu wniosek z propozycją nadania czerwono-czarnej fladze OUN-UPA statusu oficjalnej flagi bojowej narodowo-wyzwoleńczej walki narodu ukraińskiego.

W trakcie obrad Rady na sali wywieszone były banderowskie flagi. Wcześniej, 22 marca, deputowaniu z frakcji neobanderowskiej „Swobody” zgłosili projekt uchwały „O wykorzystywaniu czerwono-czarnej flagi OUN na terytorium obwodu Chmielnickiego”.  Ponieważ ich propozycja nie została przyjęta, wspólnie z przedstawicielami m.in. „Prawego Sektora” zablokowali mównicę. W związku z tym, władze poszły na pewne ustępstwa i odpowiedni projekt został przyjęty.

W lutym br. deputowany rady obwodu kijowskiego Ihor Sabij z neobanderowskiej Swobody ogłosił, że tego rodzaju uchwały powinny zostać przyjęte we wszystkich radach rejonowych i miejskich obwodu kijowskiego, w których Swoboda posiada swoich reprezentantów.

Wcześniej informowaliśmy, że rada obwodu żytomierskiego przyjęła 7 marca uchwałę ustanawiającą zasady oficjalnego stosowania czerwono-czarnej flagi OUN-UPA. Zarekomendowano w niej wywieszanie czerwono-czarnych flag na budynkach administracji obwodowej, ale też innych szczebli samorządu terytorialnego. Jest to zalecane w dniach upamiętniających „walką narodowowyzwoleńczą”, m.in. w rocznicę urodzin Stepana Bandery i rocznicę powstania UPA.

Powyższe przykłady pokazują, że kult ludobójczych organizacji rozlał się na Ukrainie poza dawne Kresy Wschodnie II RP, które były historycznym terenem operacji OUN i UPA. 5 marca, w rocznicę śmierci dowódcy UPA, Romana Szuchewycza, banderowskimi flagami zostały udekorowane centralne ulice innej obwodowej stolicy – Chmielnickiego.

Przeczytaj: Kolejne ukraińskie miasta będą wywieszać banderowskie flagi

Czytaj także: Radni Lwowa „rekomendowali” wywieszanie flag UPA. Neobanderowcy: to kapitulacja przed Polakami

112.ua / vgolos.com.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz