Ukraina: wyraźny spadek poparcia dla prorosyjskiej i antymajdanowej partii, Sługa Narodu i Batkiwszczyna odrabiają straty [SONDAŻ]

W najnowszym badaniu socjologicznym grupy Rating, na Ukrainie widać wyraźny spadek poparcia dla dotychczasowego lidera – prorosyjskiej i antymajdanowej Platformy Opozycyjnej-Za Życiem. Straty odrabia m.in. proprezydencka partia Sługa Narodu. Wzrosło też poparcie dla neobanderowskiej Swobody.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Rating Sociological Group w dniach 2-3 marca pokazują, że gdyby na Ukrainie wybory parlamentarne odbywały się w najbliższym czasie, to zdecydowanie wzięłoby w nich udział 59 proc. respondentów. Niespełna 12 proc. nie jest pewna, ale skłania się do głosowania.

Pod względem preferencji partyjno-wyborczych badanie, de facto za luty 2021 roku, wykazało pewne istotne zmiany w porównaniu ze styczniem br. Przede wszystkim zmienił się lider sondażu, którym obecnie jest proprezydencka partia Sługa Narodu, na którą zagłosowałoby 21,3 proc. wyborców, którzy wzięliby udział w wyborach. To wzrost o aż o 3,1 pkt proc. Dotychczasowy lider, opozycyjna względem obozu pomajdanowego i posiadająca prorosyjski charakter Platforma Opozycyjna-Za Życiem może liczyć na 18,1 proc. głosów, co oznacza spadek aż o 6 pkt. proc.

Przeczytaj: Ukraina: antymajdanowa i prorosyjska partia znów liderem w sondażu

Czytaj także: Sondaż prezydencki: kandydat prorosyjskiej partii wszedłby do II tury wyborów na Ukrainie

Duży wzrost poparcia, o 4,1 pkt proc., notuje też partia Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko – obecnie zagłosowałoby na nią 14,4 proc. zdecydowanych wyborców. Partię tę wyprzedza jednak partia byłego prezydenta Petra Poroszenki, Europejska Solidarność z poparciem na poziomie 15 proc. (spadek o 0,6 pkt proc.).

Na granicy przekroczenia progu wyborczego jest jeszcze partia Siła i Honor (5 procent, spadek o 1,4 pkt proc.).

Trochę poniżej progu wyborczego znalazły się m.in. Partia Radykalna Ołeha Laszki (4,4 proc., spadek o 0,2 pkt. proc.), a także neobanderowska Swoboda, która zanotowała wyraźny wzrost poparcia (z 3,6 do 4,4 proc.). Partia byłego premiera „Ukraińska Strategia Hrojsmana” ma 3,7 proc. poparcia (wzrost o 0,3 pkt proc.), Hołos – 3,6 proc. (wzrost o 1,2 pkt proc.), Partia Szarija – 2,6 proc. (spadek o 0,6 pkt proc.), a UDAR Witalija Kliczki – 2,6 proc. (wzrost o niecały punkt proc.).

Przeczytaj: 55% Ukraińców nie ufa swojemu prezydentowi

Przy okazji, Ukraińców zapytano o to, czy zaszczepią się na koronawirusa, jeśli będzie taka możliwość. Twierdząco odpowiedział tylko co czwarty badany (24,1 proc.). Jednocześnie, aż 60,2 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi negatywnej. Pozostali nie potrafili udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

kiis.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply