Ukraina: antymajdanowa i prorosyjska partia znów liderem w sondażu

W sondażu przeprowadzonym przez prozachodnią fundację za pieniądze holenderskiej ambasady zdecydowanym liderem jest ukraińska partia Platforma Opozycyjna – Za Życiem, opozycyjna względem obozu pomajdanowego i mająca charakter prorosyjski.

W opublikowanym badaniu sondażowym przeprowadzonym przez prozachodnią Fundację Inicjatyw Demokratycznych (Democratic Initiatives Foundation) im. Iłka Kuczeriwa, gdyby wybory do parlamentu Ukrainy odbywały się teraz, to zwyciężyłaby w nich opozycyjna względem obozu pomajdanowego i uznawana za prorosyjską partia Platforma Opozycyjna-Za Życiem. Chce oddać na nią głos 22,5 proc. respondentów.

Należy zaznaczyć, że jest to już kolejny sondaż na Ukrainie, w którym liderem jest Platforma Opozycyjna-Za Życiem. Jak pisaliśmy, w opublikowanym w listopadzie br. sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii partia ta również zajęła pierwsze miejsce – głosować chciało na nią 22,1 proc. ankietowanych. To tyle samo, ile w październiku, a zarazem o ponad 6 pkt. proc. więcej, niż w kwietniu br.

Przeczytaj więcej: Ukraina: antymajdanowa i prorosyjska partia liderem w sondażach

Drugie miejsce w sondażu Fundacji Inicjatyw Demokratycznych zajęła proprezydencka partia „Sługa Narodu”, tracąc do Platformy Opozycyjnej-Za Życiem ponad 5 pkt. proc. (17,3 proc.). Na trzecim miejscu znalazła się partia Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki (16,1 proc.). Do Werchownej Rady weszłaby jeszcze Batkiwszczyna Julii Tymoszenko (13,1 proc.).

Pozostałe ukraińskie partie nie przekroczyły w sondażu 5 proc. progu wyborczego. Spośród nich najlepszy wynik uzyskała partia „Za Przyszłość” [wzgl. „O Przyszłość”; wcześniej „Ukraina Przyszłości” – red.] – 4,2 proc. Jej liderem jest obecnie deputowany Ihor Pałycia, powiązany z oligarchą Ihorem Kołomojskim polityk-milioner z Wołynia, którego ukraińska prasa typowała swego czasu jako potencjalnego premiera, w razie zwycięstwa obecnego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w wyborach. Ostatecznie tak się jednak nie stało. „Za Przyszłość” ma obecnie w parlamencie 23 deputowanych.

Dalsze miejsca w sondażu partie: Siła i Honor Ihora Smeszko (4 proc.), Samopomoc (3,5 proc.), Partia Szarija (3,1 proc.), Ukraińska Strategia Hrojsmana (3 proc.), Hołos/Głos, Partia Radykalna Ołeha Laszki (obie po 2,5 proc.), Swoboda (2,4 proc.), Pozycja Obywatelska (2 proc.) czy UDAR (1,4 proc.).

Sondaż przeprowadzono w dniach 5-13 grudnia metodą wywiadów osobistych na próbie liczącej 2 tys. osób. Margines błędu nie przekracza 3,3 proc. dla wskaźników sięgających 50 procent, 2,8 proc. dla wskaźników do 25 procent, 2 proc. dla zbliżonych do 10 procent i 1,4 proc. dla zbliżonych do 5 procent. Zaznaczono, że badanie przeprowadzono w ramach programu MARTHA, finansowanego ze środków ambasady Holandii.

Przeczytaj: Co czwarty Ukrainiec uważa tzw. EuroMajdan za antypaństwowy przewrót [SONDAŻ]

Czytaj również: 70 proc. Ukraińców chce kompromisu z Rosją [SONDAŻ]

112.international / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply