Ukraiński deputowany Dmytro Tymczuk stwierdził, że z powodu zaplanowanej dostawy m. in. pocisków przeciwczołgowych Javelin Rosjanie podejmują działania operacyjne.

Tymczuk były wojskowy, obecnie poseł Frontu Ludowego, jest koordynatorem sieci internetowej Informacyjny Sprzeciw. Jest to projekt pozarządowy, skupiający wolontariuszy zajmujących się przeciwdziałaniem zagrożeniom informacyjnym ze strony Rosji.

Deputowany uważa, że zapowiedź dostawy amerykańskich środków obronnych, w tym pocisków Javelin, spowodowała poważne zaniepokojenie zarówno w Moskwie, jak i w zajętych przez separatystów samozwańczych republikach w Donbasie.

CZYTAJ TAKŻE: WSJ: broń z USA dla Ukrainy trafi na tyły. Amerykanie nie chcą, by wpadła w ręce wroga

Do 1. Korpusu Armijnego DRL i do 2. Korpusu Armijnego ŁRL nadeszły rozkazy dotyczące wyposażenia posiadanych przez nie pojazdów wojskowych w dodatkowe środki obrony pasywnej i aktywnej – stwierdził Tymczuk na Facebooku.

Kierownictwo Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej wydało ponadto swoim instytutom badawczym polecenia opracowania tak szybko, jak to możliwe środków do obrony sprzętu wojskowego przed naprowadzanymi termicznie pociskami – dodał deputowany.

22 grudnia Departament Stanu USA przekazał, że Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę rozszerzone środki obronne, mające wzmocnić potencjał obronny tego kraju.

Amerykanie twierdzą, że pomoc ma charakter całkowicie defensywny. Dokument twierdzi, że decyzja to część amerykańskich starań, mających pomóc Ukrainie obronić jej terytorium i odstraszyć dalszą agresję.

Prezydent USA Donald Trump miał zgodzić się na plan sprzedaży Ukrainie śmiercionośnej broni, w tym rakietowych pocisków przeciwczołgowych Javelin za ok. 47 mln dolarów. Transakcje związane ze sprzedażą tego typu broni muszą być być zaaprobowane przez Kongres USA.

Działania USA wywołały zaniepokojenie w Rosji. Wiceszef rosyjskiego MSZ Grigorij Karasin powiedział, że są są one niebezpieczne i sprowokują Kijów do użycia siły w konflikcie w Donbasie. Rosyjska dyplomacja wskazała, że amerykańska decyzja to kolejne podkopanie porozumienia z Mińska ws. rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Kresy.pl / interia.pl / unian.info

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Gaetano
    Gaetano :

    ukry nie mogą wyjść z podziwu, że Rosjanie są zmuszeni do reakcji; ścierwa spodziewały się zapewne, że ruscy będą się przyglądać z założonymi rękami, jak ich cała Ameryka Płn. dozbraja.