Operator ukraińskiego systemu energetycznego Ukrenergo podał, że Polska kupiła nadwyżkę energii energetycznej Ukrainy.

Jak podał we wtorek operator ukraińskiego systemu energetycznego Ukrenergo, Polska kupiła nadwyżkę energii energetycznej Ukrainy.

“Dzisiejsza słoneczna i wietrzna pogoda sprzyja aktywnej pracy elektrowni odnawialnych. W tym samym czasie zużycie energii z powodu ocieplenia i aktywnej pracy dachowych elektrowni słonecznych jest na dość niskim poziomie jak na zimę. Połączenie tych czynników spowodowało nadwyżkę energii elektrycznej w systemie energetycznym w godzinach dziennych” – pisze Ukrenergo. “W celu utrzymania równowagi pomiędzy produkcją i zużyciem oraz bezpieczeństwa operacyjnego systemu elektroenergetycznego, w odpowiedzi na wniosek Ukrenerho, polski operator systemu elektroenergetycznego PSE zapewnia pomoc w sytuacjach awaryjnych poprzez zakup nadwyżek ukraińskiej energii elektrycznej w łącznej ilości 1661 MWh w godzinach od 11:00 do 16:00” – napisano na Telegramie.

Z kolei ukraińskie Ministerstwo Energii poinformowało, że 1 marca ukraiński system elektroenergetyczny udzielił awaryjnej pomocy polskiemu. Jak podaje strona ukraińska, Polska zwróciła się o pomoc doraźną w piątek. Ukraina udzieliła pomocy w godzinach od 10:00 do 12:00 i od 13:00 do 17:00.

Przypomnijmy, że 6 listopada NPC Ukrenergo zwrócił się do polskiego operatora systemu przesyłowego Polskich Sieci Elektromagnetycznych (PSE) w sprawie pilnego zakupu 900 MWh. nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez stronę ukraińską. Polska udzieliła Ukrainie pomocy.

Również 7 listopada operator zwrócił się do PSE z prośbą o pilny zakup 480 MWh. nadwyżki. Polski operator pozytywnie odpowiedział na wniosek.

Podobną sytuację odnotowano 31 października. Wówczas także polski operator zakupił nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez ukraińskie elektrownie.

Kresy.pl/Ukrenergo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply