Ukraina: pobito Polkę ze Związku Polaków na Ukrainie [+VIDEO]

Walentyna Pasicznyk, szefowa oddziału Związku Polaków na Ukrainie w Szepietówce, została pobita podczas awantury przy okazji sesji rady miejskiej, zakończonej przed czasem przez mera należącego do neobanderowskiej Swobody. Wraz z innymi polskimi działaczami wyzywano ją też od „nazistów”.

Podczas ubiegłotygodniowej sesji rady miejskiej Szepietówki, miasta rejonowego w obwodzie chmielnickim, doszło do awantury pomiędzy przedstawicielami lokalnych władz, a aktywistami, którzy przyszli na spotkanie wyartykułować swoje skargi i postulaty. Kierowano je głównie pod adresem mera miasta, Mychajły Połoduka, członka neobanderowskiej partii „Swoboda”. Wśród aktywistów byli m.in. członkowie partii „Ukrop”, powiązanej z oligarchą Ihorem Kołomojskim, weterani walk w Donbasie oraz rodzice dzieci jednej ze szkół, niezadowoleni z działań mera. Swoje postulaty chcieli zgłosić też działacze Związku Polaków na Ukrainie (ZPU) z Szepietówki, którzy od miesięcy byli ignorowani przez Połoduka. Ten, nie mogąc poradzić sobie z sytuacją, zarządził koniec sesji rady.

Przeczytaj: Tarnopol: Neobanderowcy ze „Swobody” chcą rozwiązać „problem” polskich pomników

Część aktywistów, w tym przedstawiciele ZPU, zablokowali wyjście z sali, uznając działania mera za naruszenie przepisów. Starali się uniemożliwić deputowanym opuszczenie sali obrad. Wśród nich była również szefowa lokalnego oddziału Związku, Walentyna Pasicznyk. Doszło do starcia, w wyniku którego kobieta odniosła obrażenia i trafiła do szpitala. Według świadków, została pobita przez swoich adwersarzy. Potwierdza to ukraiński portal ngp-ua.info, który podaje, że „w walce została pobita i hospitalizowana… Walentyna Pasicznyk”.

W sieci zamieszczono nagranie, na którym zarejestrowano, jak Pasicznyk i inni Polacy są obrażani i wyzywani od „nazistów”. W pewnym momencie widać także, jak jeden z mężczyzn szarpie kobietę.

Walentyna Pasicznyk napisała na portalu społecznościowym, że przeciwko konkretnym osobom rozpoczęto prowadzenie sprawy kryminalnej.

Po tym, jak mer Połoduk przerwał sesję i odłożył ją do 21 listopada, część aktywistów, w tym członkowie Ukropu, rozstawiło namiot przed siedzibą lokalnych władz i zapowiedziało protest, określany przez lokalne media mianem lokalnego mini-Majdanu. Zapowiedzieli, że jeśli mer i deputowani nie zareagują odpowiednio na ich postulaty, to przejdą do „bardziej radykalnych działań”.

Lokalni polscy działacze podawali przed kilku laty, że w niespełna 50-tys. Szepietówce mieszka ponad 10 tys. Polaków, choć oficjalne statystyki podawały liczbę pięciokrotnie niższą. Lokalny oddział Związku Polaków na Ukrainie należy do największych na Ukrainie.

Przeczytaj: Na Ukrainie chcieli zlikwidować klasy z polskim językiem wykładowym [+VIDEO]

Portal Kresy.pl zwrócił się w sprawie incydentu do polskich służb dyplomatycznych na Ukrainie, jednak do czasu publikacji nie otrzymaliśmy komentarza ani odpowiedzi na pytania ws. zdarzenia, w tym o działania podjęte przez polskie służby w tej sprawie.

Ngp-ua.info/ khm.depo.ua / Facebook.com / Kresy.pl / mt

25 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. kojoto
  kojoto :

  To są po prostu bezczelne bydlaki. Żeby neo-banderowcy wyzywali Polaków od nazistów. Bicie kobiet to jak wiadomo w ogóle dla nich norma. Co do zaniżania ilości mieszkających tam Polaków, to i ja miałem to samo nieodparte wrażenie, kiedy jeździłem parokrotnie do Lwowa i w okolice. Miejscowych Polaków naprawdę jest tam pełno, a jeszcze więcej osób pochodzenia polskiego, które są rozczarowane tym do czego zmierza ta była radziecka republika.

  • zan
   zan :

   To ze pobili to jedno. Ważne, że w III RP na takie tematy jest blokada informacyjna. Za to jak jakiś pólgłówek postanawił uświadamiać Rosjan, ze zyją w kraju-gòwnie i dostal za to kilka siniakòw, to cała Polska już wie i się oburza, bo przecież to nic złego powiedzieć gospodarzowi, że żyje w gownie. Porównaj bydlęcą agresję w stosunku do Rosjan i uległość wobec Ukraińców.

   • kojoto
    kojoto :

    Ja mam ten luksus, że nie oglądam telewizji – w ogóle juz od przeszło 20 lat 🙂 polecam wszystkim. Dlatego portale takie jak Kresy.pl, Bibula.com czy pogadanki takich ludzi jak Michalkiewicz są dla mnie tak ważne. Za to sprzeciwiać się będę gdy bija Polaków – nie ważne czy to Rosjanie, czy Ukraińcy. Nie ma to dla mnie większego znaczenia – tak jak dla wielu komentujących (niezależnie od tego co ich do takich komentarzy skłania).

   • votum_separatum
    votum_separatum :

    pro_fide: 26.11.2016 10:01 I bardzo dobrze, że Rosja wspiera ruchy prawicowe (źle że lewicowe), być może raz Kreml robi coś dobrego. Dlaczego nie boli Cię brudna forsa płynąca strumieniem na różne lewackie organizacje w Polsce z zachodu jak banda Sierakowskiego, czy KOD? Natomiast jeśli chodzi o satanizm ukraiński, zwany banderyzmem to jest to robota zachodnia.

    • kojoto
     kojoto :

     No i tak właśnie działa pomówienie: O ile kategorycznie (bardzo delikatnie mówiąc) nie zgadzam się zwykle z pro_fide (zgadzam się chyba tylko i wyłącznie w oczywistej kwestii nietolerowania trolli na forum), to widziałem nie raz wpisy pro-fide krytykujące lewactwo, czy banderowców. To co robi tu UPAdlina (jak zawsze) i Poznaniak74 (ostatnio) to zwykłe wyssane z palca, albo z czego ich tam wie.. pomówienia.

   • spq
    spq :

    Pogięło Cię? W ub. środę była rozmowa ,,na żywo” w I pr. Polskiego Radia, na temat Amber Gold. Stwierdzono jasno (i są na to dowody), że pieniądze z tej afery poszły na wschód do oligarchy Kołomyjskiego i Rabinowicza (kryminalisty). Była to wspólna akcja polskiego i amerykańskiego wywiadu za dolary z nieksięgowanych kartonowych pudeł w celu sfinansowania Majdanu.

  • alicja_11
   alicja_11 :

   bezczzelna to walentyna…tylko afery jej w głowie..zeby zaistniec!!!!byle jak ale zeby byc….((((beznadziejne kłotliwe babsko!!!!chcieli wyjśc ludzie???? to jakim prawem ich zatrzymuje…moze porosić…a nie teraz udaje ze ja pbito……tak sie nie robi Walentyno….przynosisz wstyd Polsce…i kara za to ze dla swoich spraw szerzysz nienawiśc pomiedzy narodami….fuj…..tak jak jestes brzydka taki brzydki masz charakter…

 2. franek_53
  franek_53 :

  To , że PO+Twory w nadwiślańskim Landzie zwanym PO+Land bardziej szanowały PO+tomków zdziczałych i okrutnych banderowskich bandytów to nie dziwota!!!…… Ale, że PiS-iorki PO+stępują PO+dobnie to dziwne! Czyżby w swojej działalności kolaboracji amerykańskiej nie mieli hamulców?

 3. mop
  mop :

  Współdziałanie z neobanderowcami PISOMATOŁÓW i kwitnie w najlepsze. Np.”TW” „Bolek-Wałęsa” z fundacji skromnie nazwanej jego imieniem zaopatruje w 200 tys. euro majdanowców. W składzie delegacji odbierającej tę nagrodę znalazł się, prócz Witalija Kłyczki, również szef skrajnie szowinistycznej partii „Swoboda” – Oleg Tiahnybok.W kilka dni potem Wałęsa poleciał do Kijowa, gdzie w cerkwi składał kwiaty i bił pokłony przed tablicą upamiętniającą tzw. „bohaterów” Ukrainy. Owi „bohaterowie”, to bandyci z UPA, którzy w sposób wyjątkowo bestialski dokonali ludobójstwa na 200 tys. Polaków i 80 tys. Ukraińców, o innych narodowościach nie wspominając.
  Czy upodlenie ma jeszcze jakieś granice? Wałęsa jednak nie był pierwszy w hołdach.
  Pamiętajmy, że prezes PiS pod czarno-czerwonym sztandarem OUN-UPA wzniósł pozdrowienie „Sława Ukraini. Herojam sława!” PRZYPOMINAM CO TO ZA POZDROWIENIE!
  To zawołanie-pozdrowienie („Sława Ukraini. Herojam sława!”) banderowskich bojówkarzy. Po każdym zakończonym akcie mordu na bezbronnej ludności cywilnej Kresów taki właśnie okrzyk wznoszono.
  Jeśli prezes największej partii opozycyjnej nie wiedział co to za sztandar i co to za pozdrowienie, to powinien się dowiedzieć. Jeśli jednak wiedział, to niech nie przyznaje się do patriotyzmu. Taki okrzyk jest bowiem deptaniem pamięci polskich męczenników.
  NALEŻY ZAKAZAĆ działnośc Związku Ukraińców w Polsce, gdyż ta nacjonalistyczna szowinistyczna organizacja promuje nazistowskie doktryny Bandery oraz Szuchewycza.
  Młodzi ukraińcy zamieszkali w Polsce są HODOWANI na LUDOBUJCZYCH ANTY-POLSKICH DOKTRYNACH ukraińskich NAZISTÓW.
  Obecna sytuacja jest możliwa,bo Kaczyńscy, Tusk, Komorowski z piedestałów władzy „warszawki” dopuścili się ZDRADY, wspierając NAZISTÓW ukraińskich z „Prawego Sektora” i „Swobody” których celem było i jest ZŁAMANIE kręgosłupa moralnego Polaków.
  Zdrady Polskiej Racji Stanu dopuściły się również ANTY-polskie partie-gangi z PO, PiS, SLD …
  Posłuchajcie i KONIECZNIE obejżyjcie jak nacjonalista UKRAINSKI z polskim obywatelstwem Piotr Tyma zamieszkały w III RP, obecny prezes Związku Ukraińców w Polsce – BRONI spadkobierców oraz LUDOBUJCZĄ spuściznę ukraińskich UPA-wców morderców Szuchewycza i Bandery:

  http://youtu.be/crRYWwT9-wE

 4. alicja_11
  alicja_11 :

  Musze stwierdzić ze p. walentyna to intrygantka ..chce zwrócic uwage na siebie..co to znaczy ze nie chciała wypuscić ludzi z sali..a kim ona jest????chcieli wyjść..? i maja do tego prawo..a mer nie musiał sie zgodzic na to co żąda Walentyna..dzialka dla szkoly???to inna drogą i w inny sposób sie to robi pani Walentyno…przydaloby sie troche klasy i kultury!!!!
  a to ze pani jako Polka szykanuje polską nauczycielkę to tez juz wszyscy wiedzą…..i baaardzo nieładnie..niech sie pani zajmie swoja pracą!!!!a nie skócaniem środowisk…bo jak widac to udaje sie najlepiej takim jak pani..wstyd!!!!