Ukraina otrzymała pociski przeciwokrętowe Harpoon

Ukraina otrzymała wyrzutnie naziemne i pociski przeciwokrętowe Harpoon – poinformowało w sobotę ministerstwo obrony Ukrainy.

Jak poinformowało w sobotę na na Facebooku ministerstwo obrony Ukrainy, kraj otrzymał wyrzutnie naziemne i pociski przeciwokrętowe Harpoon.

„Ukraina otrzyma wyrzutnie naziemne i odpowiednią liczbę pocisków przeciwokrętowych Harpoon. Najnowszą broń dostarczają Dania, Wielka Brytania, Holandia. Inne państwa dołączą do tego procesu” – czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, w piątek CNN podała, że administracja prezydenta USA, Joe Bidena, przygotowuje się do zintensyfikowania dostaw broni na Ukrainę i wysłania Ukraińcom systemy artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, o które ci od dłuższego czasu proszą. Stacja powołuje się „licznych dygnitarzy”.

Według CNN, amerykański rząd „składania się do wysłania” systemów artylerii rakietowej w ramach większego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Miałby on zostać ogłoszony już niebawem, prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu.

Przypomnijmy, że przedstawiciele ukraińskich władz i wojska od dłuższego czasu mówią otwarcie, że oczekują od Zachodu, a szczególnie od Stanów Zjednoczonych, zgody na dostarczanie na Ukrainę systemów artylerii dalekiego zasięgu. Wymieniają w tym kontekście wprost ciężki systemy MLRS na podwoziu gąsienicowym, a także HIMARS, na podwoziu kołowym. Należy zaznaczyć, że oba systemy wykorzystują w dużym stopniu te same typy amunicji.

Przeczytaj: Zełenski oczekuje zgody na dostarczanie Ukrainie systemów artylerii rakietowej MLRS

Czytaj także: Załużny: Ukraina oczekuje broni dalekiego zasięgu

Ponadto, źródła CNN twierdzą, że również Wielka Brytania rozważa możliwość wysłania na Ukrainę systemów artyleryjskich dalekiego zasięgu. Brytyjczycy są skłonni zrobić to w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi.

Jak podano, po stronie ukraińskiej zwlekanie Waszyngtonu z decyzją o wysyłaniu im systemów artylerii rakietowej wywołuje coraz większą frustrację. W Kijowie ma panować przekonanie, że jeśli Amerykanie dadzą zielone światło, to w ślad za nimi szybko pójdą inne kraje, dzięki czemu ukraińska armia zostania znacząco wzmocniona. Również ukraińscy ministrowie, w tym szef dyplomacji Dmytro Kułeba, nie kryją swojej irytacji i oczekują od USA jasnej deklaracji.

Przeczytaj: Reznikow apeluje o dostarczenie Ukrainie ciężkiej broni dalekiego zasięgu [+VIDEO]

Czytaj także: USA przekaże Ukrainie Patrioty? Sprawdziliśmy doniesienia polskich mediów

Zasięg MLRS to ponad 64 km. Ponadto, każda z wyrzutni może zostać wyposażona w jeden lub dwa moduły z taktycznymi rakietami precyzyjnego rażenia ATACMS o zasięgu ponad 160 km.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply