Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, przemawiając ze zniszczonego Hostomela, zwrócił się do krajów partnerskich Ukrainy, wzywając je do dostarczenia jej ciężkiej broni dalekiego zasięgu.

Jak poinformowała w sobotę agencja Ukrinform, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, przemawiając ze zniszczonego Hostomela, zwrócił się do krajów partnerskich Ukrainy, wzywając je do dostarczenia jej ciężkiej broni dalekiego zasięgu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Dajcie nam narzędzia, a załatwimy sprawę. Potrzebujemy nie tylko sankcji, ale także broni. Jeśli ta sprawa zostanie odłożona, taka sama sytuacja stanie się w Europie” – powiedział minister.

Reznikow zaapelował o systemy obrony powietrznej, samoloty bojowe, systemy artyleryjskie dalekiego zasięgu, wyrzutnie rakietowe, artylerię, czołgi, pojazdy opancerzone, pociski przeciwokrętowe, a także bezzałogowe samoloty zwiadowcze i uderzeniowe.

„Wówczas koszt prowadzenia wojny przez Rosję dramatycznie wzrośnie, będzie to również oznaczało wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu” – przekonywał.

Jak informowaliśmy, w ramach zatwierdzonej do tej pory pomocy wojskowej dla Ukrainy jest ok. 5 tys. kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin i 1,4 tys. przeciwlotniczych pocisków Stinger – oświadczyła  w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dostarczono także „setki” dronów kamikadze Switchblade oraz kierowane laserowo rakiety. Od początku rosyjskiej inwazji USA zobowiązały się do przekazania Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 1,7 mld dolarów.

Rzeczniczka przekazała, że od początku rosyjskiej inwazji USA zobowiązały się do przekazania Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 1,7 mld dolarów. Od początku prezydentury Joe Bidena to kwota 2,3 mld USD.

Pomoc objęła m.in. 5 tys. przenośnych kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin oraz 7 tys. innych pocisków przeciwpancernych, 1,4 tys. Stingerów, „setki” dronów kamikadze Switchblade, 7 tys. sztuk broni strzeleckiej, ponad 50 mln sztuk amunicji, drony rozpoznawcze Puma, cztery radary przeciwartyleryjskie i cztery radary przeciwmoździerzowe, pojazdy opancerzone Humvee, systemy noktowizyjne i celowniki termowizyjne, zabezpieczone systemy komunikacji, usługi komercyjnych zdjęć satelitarnych, 45 tys. zestawów kamizelek kuloodpornych i hełmów, sprzęt ochronny do usuwania materiałów wybuchowych oraz zaopatrzenie medyczne – podano na stronie Departamentu Obrony USA.

Psaki podkreśliła, że USA dodatkowo współpracują z sojusznikami w sprawie przekazywania broni z epoki Związku Sowieckiego, jak m.in. systemy S-300, które wysłała na Ukrainę Słowacja w zamian za stacjonowanie na jej terytorium amerykańskiego systemu Patriot.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz