Prezydent Władimir Putin podpisał ustawę znoszącą górną granicę wieku dla osób chcących zawrzeć pierwszy kontrakt na służbę wojskową. Dokument został opublikowany na portalu informacji prawnej.

Ustawa weszła w życie z momentem ogłoszenia. Wcześniej kontrakt mogli zawrzeć obywatele rosyjscy w wieku od 18 do 40 lat oraz obcokrajowcy w wieku od 18 do 30 lat. Teraz nie będzie żadnych ograniczeń dla obywateli w wieku produkcyjnym, czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Wiceminister obrony Nikołaj Pankow wyjaśnił, że zarówno obywatele rosyjscy, jak i cudzoziemcy mogą być przyjmowani do służby wojskowej na podstawie umowy do 50 roku życia: „Rosjanie, którzy są w rezerwie jako szeregowcy i sierżanci, są rejestrowani do 50 roku życia. W rzeczywistości jest to kategoria, z którą można pracować” – powiedział.

W opublikowanym w piątek uzasadnieniu do projektu czytamy, że „do użycia broni precyzyjnej, obsługi broni i sprzętu wojskowego potrzebni są najwyższej klasy specjaliści”, a żołnierze stają się takimi zwykle w wieku 40-45 lat. 

Podwyższenie granicy wieku ma pomóc przyciągnąć do służby wojskowej „specjalistów o pożądanych umiejętnościach” – chodzi o fachowców m.in. z dziedziny medycyny czy zawodów technicznych.

Ustawę przyjęto w trybie przyspieszonym.

Jak podkreśla rosyjskojęzyczna redakcja BBC, ustawa pojawiła się wraz w doniesieniami o tajnej mobilizacji ludzi gotowych do podpisania kontraktu i wyjazdu na Ukrainę.

Andriej Gurulow z Komitetu Obrony Dumy Państwowej przyznał, że prawo pozwoli na wysłanie większej liczby osób do walki na Ukrainie. „Są starsi wolontariusze, chcą jechać do pracy [na Ukrainie], ale teraz nie możemy ich oficjalnie zrekrutować, bo prawo na to nie pozwala” – powiedział Gurulew.

Przypomnijmy, że na początku maja br. szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow mówił w jednym z wywiadów, że Rosja przygotowuje się do ogłoszenia mobilizacji. Według niego mobilizację zamierzano ogłosić 9 maja, w Dniu Zwycięstwa. Nic takiego jednak się nie stało.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz