Polskie media, powołując się na portal Washington Post, poinformowały w piątek o nowym pakiecie pomocy USA dla Ukrainy, który miał zawierać między innymi systemy Patriot. Jednak w tekście samej ustawy na stronie Kongresu nie ma ani jednej wzmianki o tym systemie.

W piątek polskie media poinformowały o zatwierdzeniu dostaw systemów Patriot na Ukrainę przez Amerykanów. Portale powoływały się na informacje Washington Post. Jednak w tekście samej ustawy na stronie Kongresu nie ma ani jednej wzmianki 0 tym systemie.

Washington Post pisze: „Ustawa, przyjęta w czwartek w głosowaniu 86 do 11, przewiduje łączną pomoc wojskową w wysokości 20 miliardów dolarów, która ma sfinansować transfer zaawansowanych systemów uzbrojenia, takich jak pociski przeciwlotnicze Patriot i artyleria dalekiego zasięgu”.

W rzeczywistości systemy Patriot mają być rozmieszczone w państwach NATO w pobliżu konfliktu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W czwartek uchwalono pakiet pomocy o wartości 40 miliardów dolarów dla Ukrainy, który umożliwi administracji Bidena przekazanie bardziej zaawansowanych, wysokiej klasy systemów uzbrojenia w celu przeciwdziałania Rosji.

Portal Defense News zwraca uwagę, że większość funduszy w przygotowaniu — 34,7 miliarda dolarów — jest przeznaczona na ukraińską pomoc wojskową i stanowi największą transzę, jaką do tej pory zatwierdził Kongres. Duża część tych pieniędzy prawdopodobnie zostanie przeznaczona na zaopatrzenie Kijowa w systemy uzbrojenia, o które stara się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jak podaje portal, 3,9 miliarda dolarów sfinansuje siły amerykańskie stacjonujące w Europie. Z tych pieniędzy ma być również sfinansowane rozmieszczenie baterii rakiet Patriot.

Informacje te potwierdza między innymi CNN: „Zgodnie z arkuszem informacyjnym Demokratów, ustawa przewiduje 3,9 miliarda dolarów na operacje Dowództwa Europejskiego, które obejmują wsparcie misji, wsparcie wywiadowcze, płacę dla żołnierzy rozmieszczonych w regionie i sprzęt, w tym baterie Patriot”. Departament Obrony przeznaczy dodatkowe oddziały do krajów Europy Wschodniej, aby wzmocnić wsparcie dla sojuszników NATO w pobliżu Ukrainy – podaje portal.

Przypomnijmy, że kwestia systemów Patriot w Europie pojawiła się w kontekście dostarczenia Ukrainie systemów S-300, minister obrony Słowacji Jaroslav Naď zapowiedział wówczas, że w zamian za przekazane rządowi w Kijowie S-300, na Słowację przyjedzie bateria systemu Patriot.

Dwie baterie systemu obrony powietrznej Patriot zostały przeniesione w marcu do Polski na polecenie szefa Pentagonu i na wniosek strony polskiej. Systemy przede wszystkim mają chronić miejsca stacjonowania żołnierzy USA.

Pod koniec kwietnia minister Mariusz Błaszczak poinformował, że „w tym roku pierwsze zestawy Patriot trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. We wrześniu br. pierwsza jednostka ogniowa systemu Narew trafi na wyposażenia polskiego wojska, a druga na przełomie roku. Brakowało nam właśnie tego poziomu pośredniego i oto ten poziom zapewniamy” – podkreślił minister.

Kresy.pl/Washington Post/CNN/Defense News

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz