Ukraina: nacjonalizacja PrivatBanku niezgodna z prawem

Nacjonalizacja PrivatBanku, należącego wcześniej do ukraińskiego oligarchy Ihora Kołomoskiego, odbyła się niezgodnie z prawem – orzekł kijowski sąd administracyjny. Według Narodowego Banku Ukrainy nie ma jednak możliwości zwrotu banku poprzednim właścicielom.

Sąd administracyjny w Kijowie wydał w czwartek orzeczenie w sprawie nacjonalizacji banku PrivatBank, należącego wcześniej do ukraińskiego oligarchy Ihora Kołomojskiego. Wytoczył on sprawę przeciwko Narodowemu Bankowi Ukrainy, ukraińskiemu rządowi, Funduszowi Depozytów Gwarantowanych.

Sąd po rozpatrzeniu sprawy uznał, że decyzje pozwanych ws. nacjonalizacji PrivatBanku były niezgodne z prawem. Orzeczono ponadto, że kontrakt dotyczący sprzedaży udziałów banku od czasu przejęcia go przez państwo ukraińskie zostaje uznany za nieważny.

Sprawa toczyła się od czerwca 2017 roku, co tłumaczono obciążeniem sądów sprawami administracyjnymi i potrzebą zapoznania się z licznym materiałem dowodowym.

Takie orzeczenie zostało wydane, między innymi, z powodu nieudowodnienia przez pozwanych, że istniały powody, aby uznać PrivatBank za niewypłacalny, co poskutkowało wówczas zainicjowaniem procedury nacjonalizacji. Sama procedura została przy tym naruszona.

Tym samym sąd uznał procedurę nacjonalizacji PrivatBank za nieuzasadnioną i taką, która została przeprowadzona z licznymi naruszeniami obowiązującego wówczas ustawodawstwa, co skutkowało bezprawną interwencją państwa w prawo akcjonariuszy banku, w tym powoda, do spokojnego posiadania należącej do niego własności. Stanowi to naruszenie zarówno wymogów ustawodawstwa krajowego, w tym Konstytucji Ukrainy, jak i przepisów międzynarodowych i standardów w tej dziedzinie.

Z orzeczeniem sądu nie zgadza się Kateryna Rożkowa, wiceszefowa ukraińskiego banku centralnego. Jej zdaniem, NBU miał wszelkie podstawy prawne do podjęcia decyzji o znacjonalizowaniu PrivatBanku. Wcześniej zaznaczała, że nie ma możliwości, żeby NBU zwróciło znacjonalizowany bank poprzednim właścicielom.

Według przeprowadzonego wcześniej i w innej sprawie dochodzenia, Kołomojski i jego ludzie przed nacjonalizacją wyprowadzili z PrivatBanku 6 mld dolarów, które pochodziły zarówno ze środków depozytariuszy, jak i z pieniędzy otrzymanych z rezerw Narodowego Banku Ukrainy na refinansowanie tego banku.

Czytaj także: Deputowany Bloku Petra Poroszenki: 41 mln dol. wyprowadzone z PrivatBanku trafiło na konta firm Zielenskiego i jego ludzi

Unian / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply