Do Kongresu USA trafiła zredagowana wersja Raportu Muellera, dotyczącego śledztwa ws. domniemanych związków sztabu Donalda Trumpa z Kremlem podczas kampanii wyborczej w 2016 roku. Prezydent USA skomentował to wymowną grafiką.

W czwartek do komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA trafiła zredagowana wersja raportu Roberta Muellera, dotyczącego śledztwa ws. domniemanych związków sztabu obecnego prezydenta Donalda Trumpa z Rosją podczas wyborów prezydenckich z 2016 roku.

Wcześniej prokurator generalny USA William Barr oświadczył, że podczas śledztwa komisji Muellera nie znaleziono dowodów na to, że Trump utrudniał wyjaśnienie, czy on sam bądź ktokolwiek z osób zaangażowanych w jego kampanię wyborczą w 2016 roku był w zmowie z Rosją.

Przeczytaj: Raport Muellera: Trump nie był w zmowie z Rosją

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

– Zastępca prokuratora generalnego i ja doszliśmy do wniosku, że dowody zebrane przez specjalnego prokuratora nie są wystarczające, aby stwierdzić, że prezydent popełnił przestępstwo obstrukcji sądowej – powiedział Barr. Prokurator generalny zdecydował też o upublicznieniu raportu Muellera, który po dostarczeniu wersji zredagowanej Kongresowi został zamieszczony w internecie.

Sam prezydent USA odniósł się do opublikowania raportu Muellera na Twitterze. Zamieścił na nim wymowną grafikę „Gra skończona”, nawiązującą do popularnego serialu podkreślając, jak konsekwentnie czynił do tej pory, że nie było „żadnej zmowy, żadnej obstrukcji” i dedykując to „hejterom i radykalnie lewicowym Demokratom”. Trump od początku zaprzeczał, by jego sztab utrzymywał kontakty z Rosją, zaś śledztwo Muellera cały czas nazywał „polowaniem na czarownice”.

„Wszystko, czego dopuścili się Rosjanie w odniesieniu do wyborów prezydenckich 2016 r., miało miejsce za rządów prezydenta Obamy. Informowano go o tym, a on pozostał bezczynny” – napisał Trump w innym tweecie. „Najważniejsze, że nie miało to jakiegokolwiek wpływu na głosowanie”.

CZYTAJ TAKŻE: Ostateczna prawda o Russiagate

Liczący blisko 450 stron raport dotyczy szeregu zagadnień, m.in. rosyjskich „aktywnych środków” w kampaniach w mediach społecznościowych, „operacji hackerskich” służb Federacji Rosyjskiej i rozpowszechniania wykradzionych informacji, kwestii związków i kontaktów osób z kampanii Trumpa z przedstawicielami rosyjskiego rządu (w tym m.in. Paula Manaforta, George’a Papadopoulosa czy Cartera Page’a). Ze względu na różne obostrzenia, dotyczące m.in. możliwości naruszenia dóbr osobistych czy ujawnienia faktów mogących zaszkodzić sprawom toczącym się (dotyczy to np. źródeł i metod operacyjnych służb USA), część dokumentu jest zaczerniona. Dotyczy to m.in. fragmentów dotyczących rozpowszechniania treści „zhackowanych” oraz zagadnień dotyczących portalu Wikileaks. Z dostępną wersją raportu można zapoznać się TUTAJ.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Mueller Report (searchable) by on Scribd

Przedstawiona wersja raportu nie zadowala Demokratów, którzy domagają się publikacji nieredagowanej wersji raportu. Twierdzą, że Barr nie jest bezstronny, ponieważ został nominowany na prokuratora generalnego przez Trumpa. Cześć komentatorów uważa, że publikacja dokumentu w takiej wersji nie zamyka ostatecznie sprawy, ponieważ jest to wersja okrojona.

Z kolei w ocenie prawników prezydenta USA wnioski raportu to „całkowite zwycięstwo prezydenta”.

„Jest jasne, że nie było żadnego nadużycia o charakterze karnym” – napisali w oświadczeniu prawnicy Trumpa: Rudy Giuliani, Jay Sekulow, Jane Raskin i Martin Raskin. Ich zdaniem Trump zwalniając Jamesa Comeya działał słusznie.

Według portalu Big League Politics, informacje zawarte w opublikowanej wersji raportu wskazują, że rosyjska kampania w mediach społecznościowych, prowadzona przez Internet Research Agency (IRA), była ukierunkowana także na wspieranie Berniego Sandersa, a także radykalnej organizacji czarnych Amerykanów Black Lives Matter, o charakterze rasistowskim i szowinistyczym, . Zaznacza, że IRA miała nieskuteczną podjąć próbę skontaktowania się z prominentnymi działaczami Black Lives Matter, żeby uzyskać od nich wsparcie. Zdaniem tego portalu, działania Rosji w kontekście wyborów w 2016 roku były nakierowane głównie na wewnętrzne skłócanie amerykańskiego społeczeństwa.

Według ostatnich informacji, Departament Sprawiedliwości USA skierował list do przewodniczących komisji wymiaru sprawiedliwości Izby Reprezentantów i Senatu z zapewnieniem, że niektórzy z członków tych izb Kongresu będą mieć dostęp do pełniejszej wersji.

Czytaj także: Raport Muellera: Kwaśniewski członkiem grupy lobbującej na rzecz Ukrainy w USA

Rmf24.pl / Twitter.com / Bigleaguepolitic.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz