Ukraina zakończy bieżący rok z najwyższym Produktem Krajowym Brutto w swojej historii. Wciąż jednak pozostaje państwem biednym.

W przeliczeniu na dolary Ukraina ma osiągnąć w tym roku PKB na poziomie 195 mld dol. Będzie to zatem poziom najwyższy w historii niepodległej Ukrainy. Tak przynajmniej twierdzi jej minister finansów Julia Swiridenko, która skomentowała – „Naszym celem jest zapewnienie stałości głównych wskaźników: wzrostu PKB, wzrostu rezerw walutowych, ograniczenia inflacji w dopuszczalnych granicach. Dążymy też do tego, aby klimat biznesowy na Ukrainie doprowadzić do najlepszych światowych standardów.” – zacytował portal rp.pl.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Pierwotnie Narodowy Bank Ukrainy prognozował wzrost gospodarczy w 2021 r. na 3,8 proc. Jednak niedawno obniżył prognozę do 3,1 proc. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje go na 3,2 proc. Jednak i ta prognoza może okazać się przestrzelona. Jak podaje rp.pl Państwowa Służba Statystyczna Ukrainy wyliczyła wzrost PKB na koniec trzeciego kwartału na 2,8 proc. w stosunku rocznym.

Swiridenko zapowiedziała na przyszły rok aktywną politykę państwa: program termomodernizacji budynków mieszkalnych na dużą skalę, kompleksową renowację systemów irygacyjnych na południu Ukrainy, masowe tanie kredyty hipoteczne; aktywne wspieranie eksporterów w celu dalszego zwiększenia eksportu. Wszystkie te działania mają stymulować wzrost gospodarczy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Ukraina nadal pozostaje państwem bardzo biednym. Według szacunków MFW PKB per capita wyniesie w tym kraju w roku bieżącym niecałe 14 tys. dolarów. Będzie więc nieznacznie wyższy niż w Mołdawii – najbiedniejszym państwie w Europie.

Czytaj także: Ukraina: Migranci zarobkowi przesłali na Ukrainę trzy razy więcej pieniędzy niż zagraniczni inwestorzy

rp.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz