Ukraina zakończy bieżący rok z najwyższym Produktem Krajowym Brutto w swojej historii. Wciąż jednak pozostaje państwem biednym.

W przeliczeniu na dolary Ukraina ma osiągnąć w tym roku PKB na poziomie 195 mld dol. Będzie to zatem poziom najwyższy w historii niepodległej Ukrainy. Tak przynajmniej twierdzi jej minister finansów Julia Swiridenko, która skomentowała – „Naszym celem jest zapewnienie stałości głównych wskaźników: wzrostu PKB, wzrostu rezerw walutowych, ograniczenia inflacji w dopuszczalnych granicach. Dążymy też do tego, aby klimat biznesowy na Ukrainie doprowadzić do najlepszych światowych standardów.” – zacytował portal rp.pl.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Pierwotnie Narodowy Bank Ukrainy prognozował wzrost gospodarczy w 2021 r. na 3,8 proc. Jednak niedawno obniżył prognozę do 3,1 proc. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje go na 3,2 proc. Jednak i ta prognoza może okazać się przestrzelona. Jak podaje rp.pl Państwowa Służba Statystyczna Ukrainy wyliczyła wzrost PKB na koniec trzeciego kwartału na 2,8 proc. w stosunku rocznym.

Swiridenko zapowiedziała na przyszły rok aktywną politykę państwa: program termomodernizacji budynków mieszkalnych na dużą skalę, kompleksową renowację systemów irygacyjnych na południu Ukrainy, masowe tanie kredyty hipoteczne; aktywne wspieranie eksporterów w celu dalszego zwiększenia eksportu. Wszystkie te działania mają stymulować wzrost gospodarczy.

 

Ukraina nadal pozostaje państwem bardzo biednym. Według szacunków MFW PKB per capita wyniesie w tym kraju w roku bieżącym niecałe 14 tys. dolarów. Będzie więc nieznacznie wyższy niż w Mołdawii – najbiedniejszym państwie w Europie.

Czytaj także: Ukraina: Migranci zarobkowi przesłali na Ukrainę trzy razy więcej pieniędzy niż zagraniczni inwestorzy

rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz