Rosja odbiła się ekonomicznie po pandemii

Premier Rosji Michaił Miszustin twierdzi, że Rosja odrobiła już straty ekonomiczne spowodowane przez pandemię koronawirusa.

Występując na forum Rady Konsultacyjnej do Spraw Inwestycji Zagranicznych Miszustin oświadczył, że w pierwszych ośmiu miesiącach bieżącego roku Rosja odnotowała wzrost gospodarczy w wymiarze 4,7 proc. Jak zapewnił jej premier, rosyjska gospodarka już jest większa niż przed wybuchem pandemii koronawirusa.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Pewnym tempem rosną inwestycje i budowa lokali mieszkalnych, przewóz towarów, handel detaliczny” – wymieniał Miszustin, który twierdził, że szybko spada również bezrobocie. Rosyjski premier mówił o ożywieniu całej gospodarki światowej, a „Rosja znajduje się w trendzie światowych, pozytywnych zmian, wzrost odnowił się także u nas. Dobry rezultat dały środki na rzecz wsparcia naszych obywateli i biznesu, które były realizowane przez rząd na polecenie prezydenta.”

Jak podliczył Miszustin bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły w Rosji w pierwszym półroczu 11 mld dol., a obroty handlu zagranicznego w okresie styczeń-sierpień wzrosły o 40 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Premier powiedział też, że w Rosji rozwijane są instrumenty inwestycyjne. W ubiegłym roku uruchomiono specjalny mechanizm – porozumienie o ochronie i wspieraniu inwestycji, które pozwala inwestorom zagwarantować niezmienność warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Federacji Rosyjskiej przez długi czas. Według Michaiła Miszustina w ciągu prawie roku takie dokumenty zostały podpisane dla inwestycję o łącznej wartości około 1,3 biliona rubli. Obecnie rozważanych jest kolejnych 75 wniosków inwestycyjnych o łącznej wartości 2 bilionów rubli.

Premier Miszustin zapowiedział, że do końca 2021 r. w 11 podmiotach Federacji Rosyjskiej zostanie wprowadzony mechanizm porozumień regionalnych o ochronie i zachęcaniu do inwestycji w trybie pilotażowym. Wyjaśnił on, że w ten sposób władze starają się przyciągnąć inwestycje w średnie i małe projekty, które będą miały znaczenie w skali jednego lub kilku regionów.

Czytaj także: Rosja i Białoruś zintegrują swoje gospodarki

kommersant.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz