Ukraina i Jordania omawiały współpracę zbrojeniową [+VIDEO]

Przedstawiciele jordańskiej armii podczas wizyty na Ukrainie omawiali zakres dalszej współpracy wojskowo-przemysłowej. Obecnie obejmuje ona m.in. montaż przez Jordańczyków ukraińskich przeciwpancernych pocisków kierowanych Korsarz pod nazwą Terminator czy moduł bojowy kastet dla jordańskich pojazdów CVRT.

W tym tygodniu z oficjalną wizytą przybyła na Ukrainę delegacja sił zbrojnych Jordanii, na czele z szefem Zjednoczonego Komitetu Szefów Sztabów, generałem majorem Jousefem Ahmadem Hamedem al-Hneiti. W czasie wizyty jordańska delegacja odwiedziła szereg ukraińskich firm sektora zbrojeniowego.

Jak poinformował szef ukraiński resortu strategicznych gałęzi gospodarki, wicepremier Ołeh Uruśkij, w środę miało miejsce spotkanie, na którym omówiono kwestie rozwoju współpracy dwustronnej w różnych obszarach. W efekcie podpisano memorandum o wzajemnym zrozumieniu (protokół ustaleń), jakie otwiera możliwości rozwoju współpracy ukraińsko-jordańskiej.

Gen. al-Hneiti został upoważniony przez swój rząd do realizacji projektów inwestycyjnych. Miał przy tym pochwalić możliwości ukraińskiej zbrojeniówki i firm, które odwiedził. Wyraził też zainteresowanie pogłębieniem dwustronnej współpracy w dziedzinie wojskowej, wojskowej, przemysłowej i spożywczej. Nie podano tu jednak żadnych szczegółów. Wiadomo, że spotkał się też szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Serhijem Korniczukiem.

Portal „Defense Express” zaznacza, że w ostatnich latach Jordania zintensyfikowała wysiłki na rzecz rozwoju własnego przemysłu obronnego. Za kluczową część sektora zbrojeniowego tego kraju jest uważane Biuro Projektowo-Konstrukcyjne im. Abdullaha II, które opracowuje szersze spektrum produkcji przeznaczenia wojskowego na potrzeby jordańskich sił zbrojnych i dostaw do innych krajów. Są to różnego rodzaju pakiety serwisowe dla pojazdów opancerzonych, wyrzutni rakietowych, środków obserwacji, amunicji i broni lekkiej.

Ukraińskie media zaznaczają, że w 2016 roku Biuro to zaprezentowało nowy prototyp zmodernizowanego, lekkiego opancerzonego pojazdu rozpoznawczego CVRT, które oryginalna wieża została zastąpiono ukraińskim modułem bojowym „Kastet”. Miało to wpłynąć na zwiększenie siły ognia i mobilności przy redukcji strat na cyklu życiowym.

Czytaj także: Ukraińsko-tureckie rozmowy ws. wzmocnienia współpracy przemysłowo-obronnej

Moduł bojowy „Kastet” jest głęboko zmodernizowanym modułem „Szkwał”, który na Ukrainie jest proponowany do instalowania na wozach BMP-1. Został opracowany przez zakłady w Charkowie, które były partnerem Biura im. Abdullaha II przy modernizacji CVRT, ale później nie było już informacji o kontynuowaniu tego projektu.

Według oficjalnych danych ONZ, w 2017 roku z Ukrainy do Jordanii dostarczono 22 przenośne zestawy przeciwpancerne i granatniki, dwa granatniki podwieszane i ręczne oraz jeden rewolwer. Z kolei w 2018 roku jordańska firma Jadara Equipment rozpoczęła licencyjną produkcję własnej wersji lekkiego ukraińskiego ppk Korsar, pod nazwą Jadara Terminator, zaprezentowanego w maju 2018 roku.

Pokazano też wówczas moduł bojowy Twin Jadara Terminator, wyposażonego w karabin maszynowy kal. 7,62 mm i dwie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych. W 2019 roku, ukraiński państwowy Ukroboroprom i Biuro Abdullaha II dyskutowało nad możliwością uruchomienia dwustronnych projektów w obszarze broni pancernej.

Jadara Terminator i moduł bojowy Twin Jadara Terminator. Fot. Jane’s, defence-ua.com

defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply