14 września prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenko podpisał dekret nr 345 zmieniający dekret prezydencki nr 8 o wprowadzeniu bezwizowego wjazdu na teren Białorusi dla cudzoziemców z Egiptu, Jordanii, Iranu, Pakistanu i RPA.

Jak przekazała białoruska agencja prasowa Biełta, 14 września prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenko podpisał dekret nr 345 zmieniający dekret prezydencki nr 8 o wprowadzeniu bezwizowego wjazdu na teren Białorusi dla cudzoziemców z Egiptu, Jordanii, Iranu, Pakistanu i RPA.

Dekret nr 345 wejdzie w życie 17 października 2021 roku. Dekret nr 8 zezwalał obcokrajowcom na pobyt na Białorusi do 30 dni bez wiz, pod warunkiem przekroczenia granicy na lotnisku w Mińsku. Zezwolenie zostało rozszerzone na lotniska zlokalizowane w Brześciu, Witebsku, Homelu, Grodnie i Mohylewie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

180 PLN    (0.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dekretem nr 345 dostosowano listę krajów, których obywatele mogą podróżować bezwizowo na Białoruś.

Chiny i Albania zostały skreślone z listy, ponieważ ruch bezwizowy między Białorusią a Chinami reguluje stosowna umowa międzyrządowa z 10 czerwca 2018 roku, która oferuje jeszcze więcej preferencji, a ruch bezwizowy między Albanią a Białorusią reguluje umowa w sprawie wzajemnego zniesienia wymogów wizowych z dnia 27 grudnia 2019 roku.

Obywatele Chin i Albanii nadal będą mogli wjeżdżać na Białoruś bez wiz zgodnie z umowami dwustronnymi przez wszystkie przejścia graniczne, które są otwarte dla międzynarodowego ruchu pasażerskiego. Z listy usunięto również Stany Zjednoczone Ameryki.

Zobacz też: Białoruś nie wyśle dyplomaty do USA

Egipt, Jordania, Iran, Pakistan i Republika Południowej Afryki zostały dodane do listy, a procedura ruchu bezwizowego będzie obowiązywać ich obywateli pod warunkiem posiadania ważnej wizy wielokrotnego wjazdu państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw należących do strefy Schengen.

Zobacz też: Na Białorusi znów nie będzie ambasadora USA – nawet formalnie

Kresy.pl/Biełta 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz