Premier Węgier Viktor Orban poinformował w piątek, że jego niedawne spotkanie z papieżem Franciszkiem zachęciło go do dalszej obrony tradycyjnej rodziny – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, premier Węgier Viktor Orban poinformował w piątek, że jego niedawne spotkanie z papieżem Franciszkiem zachęciło go do dalszej obrony tradycyjnej rodziny.

„Spotkanie bardzo mnie zachęciło” – powiedział Orban o swoim spotkaniu z Franciszkiem. „Ojciec Święty dał jasno do zrozumienia, że ​​walka, którą prowadzimy o ochronę rodzin, jest najważniejszą walką o przyszłość Europy” – dodał w rozmowie radiowej.

Orban zacytował papieża, który powiedział mu podczas ich 40-minutowego spotkania, że ​​nie powinno być żadnej debaty ani sporu na temat tradycyjnej jednostki rodzinnej.

„Wyraził się mocniej niż kiedykolwiek… (powiedział) rodzina składa się z ojca, matki i dzieci, kropka” – przekazywał Orbán. „Ponadto powiedział: śmiało, idź po to. I idź po to, my to zrobimy”.

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni nazwał spotkanie serdecznym, a Franciszek powiedział dziennikarzom, że omawiano wskaźnik urodzeń, prawa zachęcające do posiadania dzieci i środowisko. „Uchylam kapelusza” – powiedział papież o wysiłkach Węgier na rzecz oczyszczenia rzek i ochrony środowiska, dodając, że planuje pełną wizytę w 2022 lub 2023 roku.

Zobacz też: Węgry: Filmy o tematyce LGBT traktowane jak brutalne horrory

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Papież Franciszek przekonywał w niedzielę, że Węgry mogą zachować swoje chrześcijańskie korzenie, jednocześnie otwierając się na potrzebujących, co jest widoczną odpowiedzią na stanowisko premiera Viktora Orbana, że ​​muzułmańska imigracja może zniszczyć ich dziedzictwo. Franciszek przybył na Węgry w niedzielę.

Podczas Mszy św. dla dziesiątek tysięcy ludzi w centrum Budapesztu, Franciszek posłużył się obrazem krzyża, aby pokazać, że coś tak głęboko zakorzenionego jak wiara religijna nie wyklucza postawy powitalnej. „Krzyż, wbity w ziemię, nie tylko zachęca nas do zakorzenienia się, ale także unosi i wyciąga ramiona w kierunku wszystkich” – powiedział.

„Krzyż zachęca nas, abyśmy mocno trzymali nasze korzenie, ale bez obrony; czerpali ze źródeł, otwierając się na potrzeby mężczyzn i kobiet naszych czasów” – powiedział. „Moim życzeniem jest, aby tak było”.

Z kolei Orban powiedział w zeszłym tygodniu na Forum w Słowenii, że jedynym rozwiązaniem problemu migracji jest „przywrócenie przez Unię Europejską wszelkich praw państwu narodowemu”.

Papież wezwał do przyjęcia i integracji migrantów w celu rozwiązania tego, co nazwał „demograficzną zimą Europy”. Orban powiedział w Słowenii, że dzisiejsi migranci są muzułmanami i że tylko „tradycyjna chrześcijańska polityka rodzinna może nam pomóc wyjść z tego kryzysu demograficznego”.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz