Mural Jana Pawła II miał być odsłonięty jutro, jednak w nocy z piątku na sobotę nieznani sprawcy umieścili na budynku antypolskie napisy.

Informację o antypolskim wystąpieniu podała polska ambasada w Kijowie. Napisy o antypolskiej treści pojawiły się na ścianie budynku z wizerunkiem polskiego papieża najprawdopodobniej w nocy z piątku na sobotę – przekazał Karol Jazowski, rzecznik prasowy ambasady RP.

Swastyka oraz napisy w języku rosyjskim i łamanym polskim zostały wykonane mazakiem. Na zdjęciach jakie otrzymała Polska Agencja Prasowa można zobaczyć napisy: Unia nie przejdzie, Usunąć to oraz Polska psa krew i Psa polski krew. Zostały wykonane na murze pod muralem, odkryto je przed południem.

ZOBACZ TAKŻE: Pod konsulatem Ukrainy w Gdańsku pikietowano przeciwko antypolskim ekscesom na Ukrainie

Jutro, oprócz odsłonięcia muralu, w Kijowie będzie miała miejsce uroczystość otwarcia ulicy imienia Jana Pawła II. Obecni mają być mer Kijowa, ambasador Rzeczpospolitej oraz nuncjusz papieski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W sieci pojawiły się fotografie napisów. Ukraińska agencja informacyjna Ukrinform podaje, że zdaniem ukraińskich służb w tę „prowokację”, podobnie jak we wcześniejsze zdarzenia, takie jak zniszczenie pomnika w Hucie Pieniackiej czy napisy na cmentarzu w Bykowni, „zaangażowane są rosyjskie służby specjalne”.

W kontekście napisu „Unia nie przejdzie” należy przypomnieć, że kilka dni temu zwierzchnik grekokatolików ogłosił Jana Pawła II „patronem polsko-ukraińskiego pojednania”. Deklaracja abp. Szewczuka padła z okazji uroczystości przyznania Nagród Pojednania polsko-ukraińskiego.

Kresy.pl / rmf24.pl / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. ProPatria
    ProPatria :

    Oczywiście polskojęzyczny msz przytaknie pierwszej z brzegu argumentacji banderowców, iż napis jest działaniem „trzeciej siły” pragnącej skłócić na siłę bratnie, zawsze wrogie narody.. Brak szacunku do naszego kraju z powodu uległej polityki względem banderowskiej dziczy jest widoczny na każdym kroku. Nic się nie uczą, nie wyciągają żadnych wniosków..