Mural Jana Pawła II miał być odsłonięty jutro, jednak w nocy z piątku na sobotę nieznani sprawcy umieścili na budynku antypolskie napisy.

Informację o antypolskim wystąpieniu podała polska ambasada w Kijowie. Napisy o antypolskiej treści pojawiły się na ścianie budynku z wizerunkiem polskiego papieża najprawdopodobniej w nocy z piątku na sobotę – przekazał Karol Jazowski, rzecznik prasowy ambasady RP.

Swastyka oraz napisy w języku rosyjskim i łamanym polskim zostały wykonane mazakiem. Na zdjęciach jakie otrzymała Polska Agencja Prasowa można zobaczyć napisy: Unia nie przejdzie, Usunąć to oraz Polska psa krew i Psa polski krew. Zostały wykonane na murze pod muralem, odkryto je przed południem.

ZOBACZ TAKŻE: Pod konsulatem Ukrainy w Gdańsku pikietowano przeciwko antypolskim ekscesom na Ukrainie

Jutro, oprócz odsłonięcia muralu, w Kijowie będzie miała miejsce uroczystość otwarcia ulicy imienia Jana Pawła II. Obecni mają być mer Kijowa, ambasador Rzeczpospolitej oraz nuncjusz papieski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sieci pojawiły się fotografie napisów. Ukraińska agencja informacyjna Ukrinform podaje, że zdaniem ukraińskich służb w tę „prowokację”, podobnie jak we wcześniejsze zdarzenia, takie jak zniszczenie pomnika w Hucie Pieniackiej czy napisy na cmentarzu w Bykowni, „zaangażowane są rosyjskie służby specjalne”.

W kontekście napisu „Unia nie przejdzie” należy przypomnieć, że kilka dni temu zwierzchnik grekokatolików ogłosił Jana Pawła II „patronem polsko-ukraińskiego pojednania”. Deklaracja abp. Szewczuka padła z okazji uroczystości przyznania Nagród Pojednania polsko-ukraińskiego.

Kresy.pl / rmf24.pl / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. ProPatria
    ProPatria :

    Oczywiście polskojęzyczny msz przytaknie pierwszej z brzegu argumentacji banderowców, iż napis jest działaniem „trzeciej siły” pragnącej skłócić na siłę bratnie, zawsze wrogie narody.. Brak szacunku do naszego kraju z powodu uległej polityki względem banderowskiej dziczy jest widoczny na każdym kroku. Nic się nie uczą, nie wyciągają żadnych wniosków..