Prokuratura postawiła 17-letniemu uczniowi z Izraela, który obnażał się w muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie zarzuty dotyczące znieważenia miejsca pamięci i ludzkich prochów. Izraelczyk chce dobrowolnie poddać się karze. Według izraelskich mediów, dwóch uczniów z Izraela tańczyło nago.

Do incydentu doszło w miniony piątek na terenie Muzeum na Majdanku, gdy zwiedzająca je wycieczka z Izraela weszła do jednego z baraków. Wówczas 17-letni Izraelczyk został przed wejściem, gdzie dwukrotnie się obnażył, zdejmując dolną część garderoby i wypinając się w kierunku baraku. Zachowanie to zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu, a pracownicy muzeum wezwali policję.

Nastolatek z Izraela został przesłuchany, nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania. Postawiono mu zarzuty z art. 261 kodeksu karnego, (znieważenie pomnika lub miejsca pamięci), w zbiegu z art. 262 kodeksu karnego (znieważenie zwłok, prochów ludzkich lub miejsc spoczynku zmarłych).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Jak poinformowała zastępca szefa Prokuratury Rejonowej w Lublinie Joanna Bełz, uczeń z Izraela przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze w postaci grzywny w wysokości tysiąca złotych. Kwotę w tej wysokości zatrzymano jako zabezpieczenie majątkowe na poczet grożącej kary. Izraelczyk został zwolniony i wrócił do Izraela. Do sądu zostanie skierowany wniosek o jego ukaranie. Prokuratura ma jeszcze przeanalizować zapis monitoringu, po czym zdecyduje, czy zgodzić się na dobrowolne poddanie się karze w wymiarze zaproponowanym przez chłopaka, czy też skieruje do sądu akt oskarżenia w zwykłym trybie.

Izraelskie media piszą też, że dwaj izraelscy uczniowie w trakcie zwiedzania muzeum w pewnym momencie zdjęli spodnie i zaczęli tańczyć nago. Dziennik „Haaretz” podał, że Ministerstwo Oświaty Izraela „z największą surowością” potępiło zachowanie dwóch uczniów. „W omawianym przypadku, w związku z nieodpowiednim i niestosownym zachowaniem uczniów zostały podjęte wobec nich najostrzejsze możliwe działania dyscyplinarne” – pisze izraelska gazeta, która powołuje się na swoje źródła.

W Polsce wcześniej dochodziło już do incydentów, w których Izraelczycy znieważali m.in. pomnik ofiar obozu Auschwitz-Birkenau. Przypomnijmy, że 19-letni obywatel Izraela Zeev K. przyjechał 21. marca br. na teren byłego obozu z grupą uczniów, żeby zwiedzić muzeum Auschwitz-Birkenau. W pewnym momencie, po wejściu na teren Międzynarodowego Pomnika Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau, jak twierdzi świadek – przewodniczka muzeum, oddał mocz na schody pomnika, znajdujące się na terenie obozu. Sprawca został zatrzymany i przesłuchany przez policję. Wyraził skruchę i przyznał się do winy proponując grzywnę w wysokości 5 tys. złotych. Po zwolnieniu wyjechał do Izraela. W maju br. Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko młodemu Izraelczykowi.

Z kolei na terenie Majdanku dochodziło do incydentów z udziałem Ukraińców. Na początku maja 2016 roku dwaj młodzi Ukraińcy, mieszkający i pracujący w Lublinie, wybrali się do Muzeum na Majdanku. Zwiedzając teren dawnego obozu koncentracyjnego byli wyjątkowo rozbawieni, po czym wykonywali nazistowskie pozdrowienia przed Pomnikiem Walk i Męczeństwa pozując przy tym do zdjęć. Zachowanie Ukraińców zwróciło uwagę ochroniarza. Zawiadomiono policję, która tego samego dnia zatrzymała obu Ukraińców. Prokurator zarzucił im później publiczne propagowanie faszyzmu, co jest przestępstwem przewidzianym przez art. 256 Kodeksu Karnego oraz znieważenie Pomnika Walk i Męczeństwa. Chcieli dobrowolnie poddać się karze, ale sprawa trafiła do sądu. Choć groziły im nawet 2 lata pozbawienia wolności, to sąd potraktował ich łagodnie, wymierzając im za „hajlowanie” na Majdanku kary po sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu i niewielkie grzywny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rok wcześniej ukraiński student Władysław Vlad Kucher z dumą prezentował zdjęcie, na którym pokazywał obelżywy gest w kierunku pomnika ku czci pomordowanych w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Później tłumaczył się, że „nie ma nic do Polaków”, a zdjęcie zrobił, „bo nie lubi Żydów”. Wcześniej w komentarzach na portalu społecznościowym bardzo wulgarnie i obraźliwie wypowiada się o Polsce i Polakach. Został wydalony ze szkoły w Lublinie, a jego zachowaniem zajęła się prokuratura. Później ujawniono, że Kucher należał do neonazistowskiej grupy „Misanthropic Division”, której członkowie, pochodzący z Ukrainy, również wykonywali nazistowskie gesty w miejscach pamięci w Polsce, w tym również na Majdanku.

rmf24.pl / wp.pl / Haaretz / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz