Wicepremier Turcji, Nurettin Canikli stwierdził, że papież i papiestwo “nadal noszą ślady mentalności krzyżowców”.

Wicepremier Turcji skomentował tak słowa papieża Franciszka, który podczas pierwszego dnia swej pielgrzymki w Armenii odbiegł od przygotowanego tekstu i wyraźnie powiedział o ludobójstwie Ormian, do jakiego Turcy dopuścili się podczas pierwszej wojny światowej.

Canikli stwierdził, że słowa papieża nie odpowiadają prawdzie historycznej. Powiedział: “Działalność papieża i Watykanu nadal noszą ślady mentalności krzyżowców. Jego komentarze nie są bezstronne, ani nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości“. Turcja wciąż nie chce przyznać, że sto lat temu miało miejsce ludobójstwo, twierdząc, że ofiary były po obydwu stronach.

Watykanista, Andrea Tornielii skomentował reakcje Ankary, stwierdzając, że jest znacznie słabsza niż rok temu. Wtedy to przy podobnej sytuacji 12 kwietnia 2015 tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało z żądaniem wyjaśnień nuncjusza apostolskiego w Ankarze abp. Antonio Lucibello, a ambasador Turcji przy Watykanie Kenan Gürsoy powrócił na konsultacje do Ankary.

kresy.pl / pch24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply