Turcja zadeklarowała gotowość do wysłania swoich wojsk na Ukrainę w ramach potencjalnych sił pokojowych – informuje Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.
Turcja wyraziła gotowość do wysłania wojsk na Ukrainę jako części potencjalnych sił pokojowych, poinformował Bloomberg 27 lutego, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan omawiał tę możliwość z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem podczas oddzielnych spotkań w Ankarze na początku lutego, według Bloomberga.
Źródła poinformowały agencję, że Turcja nie weźmie udziału, jeśli nie będzie bezpośrednio zaangażowana we wszystkie konsultacje i przygotowania do takiej misji.
Pomysł wielonarodowych sił pokojowych został przedstawiony jako potencjalna gwarancja bezpieczeństwa dla Ukrainy w przypadku zawieszenia broni.
Zobacz też: Polko: Nie należy pochopnie odrzucać możliwości wysłania polskich wojsk na Ukrainę
Wcześniej informowaliśmy, że Szwajcaria mogłaby wysłać wojska do przyszłej misji pokojowej na Ukrainie, gdyby o to poproszono, powiedział szef szwajcarskich sił zbrojnych Thomas Suessli w wywiadzie opublikowanym w niedzielę.
„Prawdopodobnie moglibyśmy wystawić około 200 żołnierzy w ciągu dziewięciu do dwunastu miesięcy”, powiedział Suessli gazecie SonntagsBlick, podkreślając, że to rząd i parlament podejmą decyzję, jeśli zostanie złożony apel do Szwajcarii.
Rozmowy o wysłaniu sił pokojowych są na razie czysto hipotetyczne, ponieważ jest było jasne, jak rozwinie się sytuacja między Rosją a Ukrainą, dodał Suessli.
„Nie ma jeszcze pokoju i nie było żadnego wniosku ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych”, powiedział.
Neutralna Szwajcaria uczestniczy w kilku misjach pokojowych na całym świecie, z największą w Kosowie, gdzie jej żołnierze są rozmieszczani w celu wsparcia Sił Kosowskich NATO (KFOR).
Przypomnijmy, że były prezydent Polski Bronisław Komorowski uważa, że nie należy przywiązywać się do obecnych deklaracji polskich władz w tej sprawie.
Podczas wywiadu dziennikarz zwrócił uwagę, że premier Donald Tusk wykluczył taki scenariusz. Komorowski zauważył jednak, że szef rządu nie zadeklarował jednoznacznie, że Polska nigdy nie podejmie takiej decyzji. – Donald Tusk powiedział, że nie rozważa. Więc możliwe, że nie rozważa, może rozważy – stwierdził były prezydent.
Kresy.pl/Bloomberg/Kyiv Independent
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!