„Trwają debaty na temat tego, jak głęboko sięga antagonizm administracji Trumpa i czy prawdziwym celem jest zniszczenie Unii Europejskiej” – pisze w czwartek The New York Times.
Według analityków cytowanych przez „New York Times” dążenia Donalda Trumpa do zakończenia wojny na Ukrainie oraz ograniczenia zobowiązań Stanów Zjednoczonych wobec europejskich sojuszników mogą mieć na celu osłabienie Unii Europejskiej. Zdaniem ekspertów „administracja Trumpa postrzega Europę nie tylko jako konkurenta, ale także jako zagrożenie ekonomiczne, a nawet ideologiczne”.
Potwierdzeniem mają być tezy są wypowiedzi Trumpa oraz jego współpracowników. Były prezydent USA publicznie stwierdził, że Unia Europejska została utworzona, by „wyrolować” Stany Zjednoczone. W podobnym tonie wypowiedział się wiceprezydent J.D. Vance podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, gdzie skrytykował stan demokracji w krajach europejskich.
Komentatorzy zwracają uwagę, że działania Trumpa mogą wpłynąć na przyszłość relacji transatlantyckich, a potencjalne ograniczenie amerykańskiego wsparcia dla Europy może mieć konsekwencje dla polityki bezpieczeństwa i stabilności w regionie.
Kilku analityków stwierdziło, że działania administracji Trumpa pokazały, że nie jest ona po prostu obojętna wobec Unii Europejskiej, ale chce ją zniszczyć. To rozróżnienie ma realne konsekwencje dla sposobu, w jaki Europa może zareagować.
„Nie ma wątpliwości, że intencją jest zniszczenie Europy, zaczynając od Ukrainy” — powiedziała Nathalie Tocci, dyrektor włoskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. „Wzmocnienie skrajnej prawicy jest instrumentalne w celu zniszczenia Unii Europejskiej”.
Powodem jest, jak powiedziała, to, że administracja Trumpa postrzega Europę nie tylko jako konkurenta, ale także jako zagrożenie ekonomiczne, a nawet ideologiczne. Chce podważyć władzę Unii Europejskiej w zakresie regulowania handlu, konkurencji i mowy nienawiści.
Zobacz też: Odwołane spotkanie Kaji Kallas z Marco Rubio
Jeśli administracja Trumpa uzna za konieczne zniszczenie tego zagrożenia, to państwa Unii Europejskiej nie mogą wiele zrobić, aby uspokoić Biały Dom – pisze The New York Times.
Jeśli Trump i jego zespół „chcą naciskać na skrajną prawicę i zniszczyć europejską demokrację, to żadna ilość europejskich zakupów amerykańskiego LNG lub broni nie będzie miała znaczenia”, powiedziała pani Tocci z włoskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodała, że zwiększając zależność, „może to być swego rodzaju podwójne samobójstwo”.
Kresy.pl/NYT
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!