Senator Bob Corker, szef senackiej komisji ds. polityki zagranicznej, powiedział, że spodziewa się, iż prezydent Donald Trump wycofa Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego z Iranem na początku maja.

W wywiadzie dla telewizji CBS, Corker stwierdził, że wycofanie USA z porozumienia JCPOA ma nastąpić 12 maja. „Umowa z Iranem jest kolejną kwestią, która pojawi się w maju i obecnie nie wygląda na to, że zostanie przedłużona. Myślę, że prezydent opuści porozumienie, chyba, że nasi europejscy przyjaciele osiągną porozumienie w sprawie nowych ram [porozumienia]. A nie wydaje mi się, że chcą” – powiedział Corker.

Trump wielokrotnie obiecał wycofanie USA z porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA), nazywając je „najgorszą transakcją w historii”. Stanowisko Trumpa w tej kwestii miało być jednym z powodów zdminisjowania Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu w ubiegłym tygodniu i zastąpienie go przez bardziej antyirańskiego Mike’a Pompeo.

Wyjaśniając swoją decyzję o zwolnieniu Rexa Tillersona ze stanowiska Sekretarza Stanu USA prezydent Trump wskazał na różnicę zdań pomiędzy nim a Tillersonem odnośnie porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego. – podała we wtorek agencja AFP.

Trump powiedział dziennikarzom, że politycy nie zgadzali się ze sobą w wielu kwestiach, lecz wymienił tylko jedną z nich – czy wypowiedzieć porozumienie nuklearne z Iranem.

Jeśli popatrzeć na porozumienie z Iranem, uważałem je za złe. On [Tillerson – red.] uważał, że było OK. – mówił Trump. – Chciałem je albo zerwać, albo zrobić coś innego, on odczuwał to trochę inaczej. A więc tak naprawdę nie myśleliśmy tak samo – ujawnił amerykański prezydent.

AFP przypomina, że za dwa miesiące upływa wyznaczony przez Trumpa termin podjęcia decyzji co do dalszego losu porozumienia z Iranem. Jak pisze agencja, zwolnienie Tillersona może zwiastować zerwanie tego układu.

Porozumienie nuklearne JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) z Iranem zawarto w trakcie rządów w Białym Domu demokratycznej ekipy Baracka Obamy. Zawieszało ono amerykańskie sankcje wobec Iranu. Podczas kampanii wyborczej w 2016 roku Trump ostro skrytykował porozumienie z Teheranem, nazywając je najgorszą umową, jaką USA kiedykolwiek podpisały. 12. stycznia br. Biały Dom ogłosił, że prezydent USA Donald Trump po raz kolejny i, jak zaznaczono, ostatni wstrzymał na 120 dni możliwość ponownego wprowadzenia amerykańskich sankcji wobec Iranu. Ponadto prezydent USA zaznaczył, że chciałby „wzmocnić umowę nuklearną” z Iranem. Dodał, że w przeciwnym razie jednostronnie wypowie porozumienie z Teheranem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 52 ekspertów ds. bezpieczeństwa narodowego: nie anulować porozumienia nuklearnego z Iranem

Kresy.pl / Washington Examiner

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz