Ukraińskie media twierdzą, że ksiądz Wiesław Pęski został uznany przez ukraińskie władze za osobę niepożądaną.

Polski ksiądz Wiesław Pęski, proboszcz rzymskokatolickiej parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Kijowie został uznany przez ukraińskie władze za persona non grata – informacja o tej treści ukazała się w piątek na ukraińskim portalu Religijna Prawda. Portal powołuje się na swoje źródła w Państwowej Służbie Granicznej Ukrainy. Przyczyną wydania mu zakazu wjazdu miały być jego „regularne antyukraińskie wypowiedzi”. Informacje tego portalu powtórzyły już inne ukraińskie media – m.in. portal religijny RISU oraz lwowski portal zaxid.net.

We wrześniu 2017 roku duchownego przeniesiono do Polski, potem kilka razy odwiedzał on Ukrainę. W lutym stał się on persona non grata – twierdzi Religijna Prawda.

Religijna Prawda opublikowała fragmenty pisma mającego być ekspertyzą wypowiedzi polskiego księdza. Według podawanych informacji miał on m.in. mówić, że Polacy na Ukrainie „są w niebezpieczeństwie i traktuje się ich jak obywateli trzeciej kategorii”. Jednak z zamieszczonego przez portal filmu wynika, że wypowiedź księdza odnosiła się do epoki komunizmu. Kiedy indziej ksiądz miał twierdzić, że „w niektórych ukraińskich podręcznikach znajdują się nawoływania do zniszczenia Polaków z powodu ich przynależności etnicznej”.

Jak twierdzi Religijna Prawda, w związku z częstymi „nietolerancyjnymi i antyukraińskimi wypowiedziami, wpływającymi negatywnie na ukraińsko-polskie stosunki” specjaliści rekomendowali państwowym organom „ograniczenie przebywania na terytorium Ukrainy o. Wiesława Pęskiego”.

Kresom.pl udało się uzyskać komentarz jednego z polskich duchownych pracujących na Ukrainie, proszącego o zachowanie anonimowości, na temat doniesień Religijnej Prawdy. Duchowny zwrócił uwagę, że publikacja ukazała się na mało znanym portalu. Dokumenty, na które powołuje się ten portal są przedstawione w taki sposób, że uniemożliwiono zidentyfikowanie ich autorów. Wątpliwości budzą także rzekome „antyukraińskie” wypowiedzi o. Pęskiego wspomniane w tekście. Zdaniem tego duchownego sprawa może być prowokacją i próbą zaszkodzenia polskiemu księdzu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Zdzisław Koguciuk dla Kresów.pl: zabroniono mi odwiedzania grobów rodziny zamordowanej przez OUN-UPA

Kresy.pl / Religijna Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz