Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział, że już dziś ogłosi swoją decyzję ws. porozumienia nuklearnego z Iranem, JCPOA. Eksperci wskazują, jakie opcje ma do wyboru.

Pierwotnie, prezydent USA Donald Trump miał ogłosić swoją decyzję do soboty, 12 maja, ale ewidentnie zmienił zdanie. W poniedziałek poinformował na Twitterze, że ogłosi swoją decyzję we wtorek po południu.

– Ogłoszę moją decyzję ws. porozumienia z Iranem jutro w Białym Domu o godz. 14:00 [20:00 czasu polskiego – red.] – napisał Trump. Wcześniej media, powołując się na źródła w administracji waszyngtońskiej podawały, że Donald Trump praktycznie podjął już decyzję o wycofaniu USA z porozumienia z Iranem.

Przeczytaj: Giuliani: Trump wycofa USA z JCPOA [+VIDEO]

Według Josepha Cirincione, eksperta ds. proliferacji broni nuklearnej, Trump ma do wyboru trzy opcje. „Może zostać przy porozumieniu, rozerwać je, albo powoli się z niego wycofać” – pisze Cirincione, stawiając na trzecią możliwość. „Może nie od razu nałożyć sankcje, ani ich od razu nie znieść, starając się sprowokować Iran . To byłoby naruszenie [umowy] ze strony USA, co pozwoli Iranowi odejść [od umowy] bez winy”.

Przeczytaj: Prof. Paul Pillar: Netanjahu tak naprawdę wzmocnił argument na rzecz JCPOA

Hasan Rowhani, prezydent Iranu, oświadczył w niedzielę, że jego kraj przygotował już plany reakcji na każdą decyzję Donalda Trumpa w sprawie umowy nuklearnej z 2015 roku. Mamy plany, aby oprzeć się jakiejkolwiek decyzji Trumpa w sprawie porozumienia nuklearnego. Jeśli Stany Zjednoczone opuszczą porozumienie nuklearne, to wkrótce przekonacie się, że będą żałować tego, jak nigdy przedtem w historii – powiedział Rowhani w przemówieniu.

ZOBACZ TAKŻE: Iran grozi „energicznym” wznowieniem wzbogacania uranu w przypadku zerwania JCPOA przez USA

Szef MSZ Iranu Muhammad Dżawad Zarif w czwartek na YouTube’ie i Twitterze skrytykował prezydenta USA za groźbę wycofania USA z umowy nuklearnej. Zapowiedział równocześnie, że Iran nie będzie renegocjował ani zmieniał działającego już porozumienia.

Czytaj także: NBC: Izrael szykuje się do wojny z Iranem i szuka wsparcia ze strony USA

Twitter.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply