Polska i Francja finalizują rozmowy nad nowym porozumieniem o wzajemnych gwarancjach bezpieczeństwa. Ambasador Francji Étienne de Poncins określił je mianem „traktatu premium”, podkreślając, że podniesie on relacje obu krajów do poziomu współpracy z najważniejszymi partnerami Francji w Europie.

Jak poinformował w czwartek portal TVP World, Polska i Francja zbliżają się do podpisania porozumienia o wzajemnych gwarancjach bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poinformował, że rozmowy są na końcowym etapie, a dokument może zostać podpisany w najbliższym czasie. – Powoli finalizujemy traktat między Polską a Francją. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy gotowi na jego podpisanie – powiedział Tusk po spotkaniu z prezydentem Emmanuelem Macronem w Paryżu.

Szef polskiego rządu uczestniczył w szczycie koalicji chętnych, czyli przedstawicieli NATO i Unii Europejskiej wspierających Ukrainę. W trakcie rozmów ustalono wspólne podejście wobec Rosji, a stanowisko Polski miało uzyskać pełne poparcie. Macron zgodził się, że ewentualne wysłanie sił stabilizacyjnych na Ukrainę nie może osłabić zdolności obronnych państw wschodniej flanki NATO. – Polska będzie skuteczniej działać na rzecz pokoju, jeśli efektywnie zabezpieczy własne granice. W końcu wszyscy to zrozumieli – podkreślił Tusk.

Podczas spotkania poruszono także kwestię relacji Europy ze Stanami Zjednoczonymi oraz konieczności utrzymania wspólnej polityki wobec Rosji, mimo sprzeciwu Węgier. – Nie możemy liczyć na Węgry w kwestii głosowania za przedłużeniem sankcji wobec Rosji – zauważył polski premier.

Ambasador Francji w Polsce Étienne de Poncins, komentując nowe porozumienie, określił je mianem „traktatu premium”. W rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że umowa znacząco pogłębi współpracę obu państw. – Musimy wynieść stosunki francusko-polskie na poziom, na którym utrzymujemy je z kluczowymi partnerami w UE: Włochami, Hiszpanią i Niemcami – powiedział de Poncins.

Będzie to pierwsze tego typu porozumienie, jakie Francja podpisze z krajem nienależącym do jej bezpośredniego sąsiedztwa. Dokument obejmie szeroki zakres współpracy, jednak szczególny nacisk zostanie położony na kwestie obronności i energetyki.

Zobacz też: Macron o siłach bezpieczeństwa na Ukrainie: Nie potrzebujemy jednomyślności, by działać

Ambasador przypomniał, że Polska w przeszłości argumentowała, iż europejski przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości uzbrojenia, co skłaniało ją do zakupów poza Unią Europejską. – Być może dwa lub trzy lata temu było to uzasadnione, ale obecnie ten argument stracił na aktualności, ponieważ Europejczycy – nie tylko Francuzi – wyraźnie udowodnili, że potrafią zwiększyć produkcję – powiedział de Poncins.

Według francuskiego dyplomaty współpraca Polski z francuskimi firmami zbrojeniowymi może przynieść korzyści także polskiemu przemysłowi. Podkreślił, że potencjalne kontrakty będą realizowane „w duchu partnerstwa”.

Kresy.pl/TVP

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz