Z okazji ukraińskiego święta narodowego polski nadawca pozdrowił swoich fanów na Facebooku hasłem „Sława Ukraini!” będącym od roku 1940 pozdrowieniem organizacyjnym Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów a następnie Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Ukraina świętuje Dzień Niepodległości. Sława Ukrainie! (ten okrzyk znaczy dziś tyle, co „Niech żyje Polska!”) – napisali na swoim facebookowym profilu redaktorzy telewizji „Republika”.

W rzeczywistości okrzyk „Sława Ukraini!” jest pierwszym członem pary hasło-odzew: „Sława Ukraini-Herojom sława” – która była oficjalnymy organizacyjnym pozdrowieniem OUN Bandery a następnie Ukraińskiej Powstańczej Armii. Hasło to stało się od czasu Majdanu powszecnie używanym zawołaniem na Ukrainie, właśnie ze względu na jednoznacznie banderowski rodowód, o czym wielokrotnie informowaliśmy.

Banderowskim hasłem posłużyli się w Kijowie również czołowi polscy politycy i przedstawiciele mediów, w tym m.in. Jarosław Kaczyńskiczy szef telewizji „Republika” – Bronisław Wildstein. Ten ostatni próbował również narzucić polskiej opinii publicznej nową interpretację banderowskiej frazeologii, pisząc, że:wykrzyknienie „Chwała Ukrainie” pojawiło się zanim zaczął działać Bandera, i stosowane jest dziś w Kijowie bez żadnych do niego odniesień.Tymczasem twierdzenie Wildsteina, jest półpradwą, gdyż samo hasło „Sława Ukraini” jest rzeczywiście starsze od ruchu banderowskiego, jednak współcześnie stosowane jest wyłącznie razem z banderowskim odzewem „Herojom sława!”.

Kresy.pl/Facebook.pl

Zobacz także: Sława Ukrainie to hasło banderowskie

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   sylwia :

   Tu można podejrzewać celową akcje ignorowania przez polskie media, polityków i działaczy szybko rozwijającego sie na Ukrainie hitlerowskiego faszyzmu i powstających w Polsce zalążków dywersyjnych ukraińskich jaczejek banderowskich, którym wsparcie niewątpliwie dadzą tysiące ukraińskich studentów. Oni sa zradykalizowani przez banderowskie szkolenie Prawego Sektoru i już prowadzą agresywne działania. Np. niedawno dziesięciu młodych agresywnych ukraińskich faszystów przyszło przeszkadzać w polskiej studenckiej wystawie o odeskim Chatyniu z maja b.r. Banderowcy również działają na tym forum. Naszą nadzieją jest, że walka z Noworosją osłabi obecne faszystowskie państwo ukraińskie. W przeciwnym razie będzie przez granicę silne faszystowskie państwo ukraińskie – gniazdo terroryzmu, szowinizmu i nienawiści do Polaków, Rosjan, Wegrów, Greków, Cyganów i innych nie-Ukraińców. Noworosja nie wysunęła żądań terytorialnych wobec Polski. Obecni politycy kijowscy to zrobili a ukraiński hymn opiewa topienie ziemi od Sanu do Donu we krwi: „Станем браття, в бій кривавий, від Сяну до Дону” – staniem bratya w bij kriwawyj wid Sjanu do Donu. Oto miasta związane z Sanem: Dynów, Jarosław, Lesko, Leżajsk, Nisko, Przemyśl, Radymno, Rudnik nad Sanem, Sandomierz, Sanok, Sieniawa, Stalowa Wola, Ulanów i Zagórz. Niech szanowni użytkownicy sprawdzą sobie na mapie Polski ile powiatów nad Sanem i na wschód od Sanu i z jaką ilością polskiej ludności Ukraińcy zamierzają utopić we krwi. Precedens jest: 1941-1946: Ukraińcy zakatowali ponad 400 000 Polaków w wołyńskiem, stanisławowskiem i tarnopolskiem.

 1. Avatar
  anarchista :

  Ci potomkowie hajdamaków uważają że są mądrzejsi od nas potomków i spadkobieców ich szlachetnie urodzonych Panów Polskiej Szlachty? Czyżby szkodliwe działania rządu dały im już podstawy do takiego myślenia . Niech pamiętają jak się skończyła hajdamaczyzna . Nową też można im zafundować nawet taki sam scenariusz jest możliwy.

 2. Avatar
  anarchista :

  Ci potomkowie hajdamaków uważają że są mądrzejsi od nas potomków i spadkobieców ich szlachetnie urodzonych Panów Polskiej Szlachty? Czyżby szkodliwe działania rządu dały im już podstawy do takiego myślenia . Niech pamiętają jak się skończyła hajdamaczyzna . Nową też można im zafundować nawet taki sam scenariusz jest możliwy.