Zasięg prototypowych rosyjskich dział EMP, które wykorzystują potężny impuls energii elektromagnetycznej do niszczenia wrogich celów, został zwiększony do 10 kilometrów – poinformowała agencja prasowa TASS w niedzielę powołując się na swoje źródła.

Jak poinformowała agencja prasowa TASS, anonimowe źródła w rosyjskim ministerstwie obrony potwierdziły informacje, że rosyjskie prototypy broni EMP, która wykorzystuje impulsy energii elektromagnetycznej do zwalczania przeciwnika, uzyskała zasięg nawet do 10 kilometrów.

„Testy broni EMP trwają od 2015 roku, ostatnie ostrzał armat elektromagnetycznych miał miejsce tej wiosny. Obecnie średni zasięg armat EMP wobec celów powietrznych wynosi 7-8 km, maksymalnie 10 km” – poinformowało jedno ze źródeł. Zasięg takiej broni był wcześniej szacowany na 1-2 km.

Zobacz też: Chiny opracowały prototyp zminiaturyzowanego ręcznego działa elektromagnetycznego [+VIDEO]

Inne źródło poinformowało TASS, że „cele w powietrzu mogą zostać zniszczone nawet w odległości 10 km, ponieważ ich sprzęt pokładowy spala się”. Według źródła impuls elektromagnetyczny trwa ułamek sekundy i niemal natychmiast dociera do celu, podróżując z prędkością światła.

Oba źródła podały, że podczas prób armaty EMP były używane do niszczenia różnych urządzeń na ziemi, a także były skuteczne przeciwko bezzałogowym statkom powietrznym. Potwierdzona została również informacja, że głównym problemem takiej broni jest to, że potrzebuje ona dużo energii do uderzenia, a zatem stworzenie mobilnego systemu EMP jest prawie niemożliwe w najbliższej przyszłości.

Źródła podały, że broń EMP należy odróżnić od radioelektronicznych systemów bojowych. Podczas gdy radioelektroniczne systemy bojowe mogą zakłócać elektronikę w odległości kilkuset kilometrów, są znacznie mniej wydajne i nie niszczą sprzętu. Działa EMP niszczą elektronikę nie do naprawienia.

Zobacz też: USA: railgun mógłby służyć do obrony państw bałtyckich przed Rosją [+VIDEO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W momencie publikacji TASS nie był w stanie oficjalnie potwierdzić informacji dostarczonych przez źródła. Działa EMP wytwarzają wiązkę elektromagnetyczną o wysokiej częstotliwości, podgrzewając cel do krytycznych temperatur w ułamku sekundy.

Oczekuje się, że taka broń zostanie zainstalowana w bezzałogowej wersji rosyjskiego myśliwca szóstej generacji. Armaty EMP nie nadają się do samolotów załogowych, ponieważ sygnały wysokiego poziomu mogą być szkodliwe dla pilota.

Zobacz też: USA: nowoczesne działo elektromagnetyczne Blizer zaprezentowano generałom [+VIDEO]

Kresy.pl/Tass
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz