W piątek do Portu Wojennego w Świnoujściu wpłynął międzynarodowy zespół okrętów „Tarczy Przeciwminowej NATO” dowodzony przez sztab Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) Morze Północne.

Do Portu Wojennego w Świnoujściu wpłynął w piątek międzynarodowy zespół okrętów „Tarczy Przeciwminowej NATO” dowodzony przez sztab Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) Morze Północne.

Zobacz też: Okręt USA wpłynął na Morze Czarne. Szef MSZ Ukrainy: witamy 18400 ton dyplomacji

Celem wizyty w Świnoujściu jest uzupełnienie zapasów okrętowych oraz przygotowanie się załóg do realizacji dalszych zadań na morzu, w tym wspólnych ćwiczeń z polską Marynarką Wojenną pk. Solidarna Belona. Obecność Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) w świnoujskim Porcie Wojennym stanowi doskonałą możliwość pogłębienia współpracy i wymiany doświadczeń z zakresu prowadzenia operacji przeciwminowych MCM (ang. Mine Countermeasures).

W trakcie wizyty odbędą się spotkania robocze m.in. z dowódcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz władzami miasta Świnoujście. Załogi zagranicznych okrętów podczas zejść na ląd będą miały możliwość zapoznać się z walorami turystycznymi miasta i regionu. Wizyta zakończy się w poniedziałek 8 listopada.

Zobacz też: Były szef NATO: Putin chciał, aby Rosja dołączyła do sojuszu

Stały Zespół SNMCMG1 to najstarszy z czterech natowskich zespołów okrętowych, stale operujących na morskich akwenach Europy. Od 2 października 2021 roku na czele zespołu stoi oficer Marynarki Wojennej RP – komandor porucznik Michał Dziugan, który wraz z międzynarodowym sztabem kieruje działaniami zespołu.  Trzon sztabu stanowią oficerowie i podoficerowie wydzieleni z jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wspierani przez oficerów z Bułgarii, Estonii i Norwegii. Polscy marynarze na pokładzie okrętu flagowego FGS „Elbe” sformowali Polski Kontyngent Wojskowy Morze Północne, którego głównym zadaniem jest dowodzenie Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, wchodzącym w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO.

Jego zadaniem jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem “Tarczy Przeciwminowej” dla Europy.

Zobacz też: Wielka Brytania pożyczyła Ukrainie ponad miliard funtów na rozbudowę marynarki wojennej

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply