Ukraiński rząd zatwierdził projekt umowy z Wielką Brytanią o zaciągnięciu miliardowej pożyczki na budowę marynarki wojennej – poinformował we wtorek portal Kyiv Post.

Jak poinformował we wtorek portal Kyiv Post, rząd Ukrainy zatwierdził projekt umowy z Wielką Brytanią o zaciągnięciu miliardowej pożyczki na budowę narodowej marynarki wojennej.

Zawarta umowa przewiduje 10-letnią pożyczkę w wysokości 1,25 mld funtów udzieloną Ukrainie na odkupienie od Wielkiej Brytanii szeregu okrętów wojennych, zarówno nowych, jak i używanych, a także pocisków przeciwokrętowych i sprzętu do baz morskich. Dekret rządowy został podpisany przez premiera Ukrainy Denysa Szmyhala 28 października.

Zobacz też: The Times: Wielka Brytania chce sprzedać Ukrainie rakiety dla okrętów i samolotów bojowych

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Po wielu memorandach podpisanych przez oba rządy Wielka Brytania jest gotowa do budowy dwóch zupełnie nowych platform rakietowych Protector P-50U dla ukraińskiej marynarki wojennej. Na Ukrainie można zbudować sześć kolejnych jednostek tej klasy.

Oczekuje się, że każdy z okrętów wojennych będzie wyposażony w uzbrojenie artyleryjskie małego i średniego kalibru, osiem pocisków przeciwokrętowych i system obrony powietrznej. Według brytyjskiego attache obronnego w Kijowie, produkcja ruszy na początku 2022 roku.

W ramach ukraińsko-brytyjskiej W ramach umowy o obronie morskiej Royal Navy przygotowuje się do dostarczenia Ukrainie dwóch trałowców minowych: HMS Ramsey i HMS Blyth. Wycofane z eksploatacji jednostki z blisko 20-letnim stażem zostaną naprawione i zmodernizowane przed przeniesieniem na Ukrainę.

Pod koniec października ukraińskie ministerstwo obrony potwierdziło również rozmowy z Wielką Brytanią w sprawie ewentualnej sprzedaży pocisków morskich Brimstone Sea Spear. Porozumienie przewiduje włączenie brytyjskich wykonawców do budowy ukraińskich baz morskich w Oczakowie i Berdiańsku, które mają zostać ukończone do 2024 roku.

Oba kraje rzekomo prowadzą też rozmowy na temat udziału Wielkiej Brytanii w ukraińskich staraniach o budowę kilku fregat marynarki wojennej.

Zobacz też: Wielka Brytania wesprze budowę okrętów i baz dla ukraińskiej marynarki wojennej

Wielka Brytania w latach 2019-2020 dołączyła do wysiłków, aby pomóc Ukrainie w odbudowie jej sił morskich przeciwko Rosji na Morzu Czarnym i Azowskim. Wraz z zajęciem Krymu w 2014 roku Ukraina straciła prawie 80% swoich zdolności i infrastruktury morskiej.

Zobacz też: Brytyjczycy ujawniają pierwsze szczegóły dotyczące kutrów rakietowych dla Ukrainy

Kresy.pl/Kyiv Post

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz