Prezydent Andrzej Duda jedzie w przyszłym tygodniu na szczyt NATO w Brukseli i będzie wspólnie z rządem prezentował propozycję misji pokojowej na Ukrainie – poinformował na antenie TVP Info Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta.

Jak poinformował Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta podczas programu „Woronicza 17” na antenie TVP Info, prezydent Andrzej Duda jedzie w przyszłym tygodniu na szczyt NATO w Brukseli i będzie wspólnie z rządem prezentował propozycję misji pokojowej na Ukrainie.

„Prezydent na bieżąco prowadzi uzgodnienia z rządem. Jedzie w przyszłym tygodniu na szczyt NATO w Brukseli i będzie tę wariantową propozycją prezentował wspólnie z rządem” – mówił Szrot.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6604 PLN    (30.01%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informowaliśmy, premier Mateusz Morawiecki został zapytany w piątek na konferencji prasowej, na jakim etapie jest propozycja wysłania na Ukrainę „misji pokojowej” NATO na Ukrainę, o której mówił podczas niedawnej wizyty w Kijowie wicepremier Jarosław Kaczyński. Szef rządu odparł, że trwają konsultacje w tej sprawie, a Polska na najbliższym szczycie NATO złoży taką propozycję.

„Tę propozycję teraz komunikujemy wszędzie, gdzie należy, na najbliższym szczycie NATO. A więc ta propozycja bardzo dobrze wpisuje się w harmonogram spotkań władz Paktu Północnoatlantyckiego. Na najbliższym szczycie NATO będzie ta propozycja też formalnie złożona, ale już wcześniej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak komunikował tę propozycję na spotkaniu z ministrami obrony Paktu Północnoatlantyckiego” – cytuje Morawieckiego Polsat News.

Mateusz Morawiecki wskazał, że Dania wyraziła już chęć udziału w takim przedsięwzięciu.

Szef rządu potwierdzał również, że Polska namawia do ustanowienia strefy zakazu lotów nad Ukrainą. „Polska jest bardzo aktywna na tym forum, zarówno NATO, jak i UE. To my namawiamy do kolejnych kroków, to my – można powiedzieć – reżyserujemy w dużym stopniu politykę sankcji” – mówił Morawiecki.

Jego zdaniem Ukraina jako suwerenne państwo „ma prawo zaprosić do ochrony swego terytorium, kobiet, dzieci, szpitali, szkół, żłobków, różnego rodzaju misje”. Podkreślał, że Polska będzie zabiegała, aby wysłanie takiej misji odbyło się za „kolektywną, wspólną zgodą”.

Sprawa dotyczy propozycji przedstawionej w Kijowie przez Jarosława Kaczyńskiego, dotyczącej pojawienia się na Ukrainie „misji pokojowej” angażującej państwa NATO. Dodajmy, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg szybko odniósł się do tego i wyraźnie odciął się od propozycji lidera PiS. Zdystansował się od niej również Waszyngton. Z kolei szef Rady Europejskiej Charles Michel oświadczył, że gdybyśmy wysłali na Ukrainę żołnierzy państw NATO, „to byłoby to natychmiastowym początkiem trzeciej wojny światowej”.

Przypomnijmy, że Biały Dom również wyraził opinię, że ogłoszenie strefy zakazu lotów oznaczałoby bezpośrednią wojnę z Rosją.

Kresy.pl/TVPInfo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz