Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg szybko odniósł się do propozycji prezesa Prawa i Sprawiedliwości ogłoszonej przy okazji wyjazdu na Ukrainę.

W czasie środowej konferencji prasowej sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego odrzucił sugestię Jarosława Kaczyńskiego, by na Ukrainie pojawiła się „misja pokojowa” angażująca państwa NATO.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Wspieramy wysiłki pokojowe. Wzywamy Rosję i prezydenta Putina do wycofania swoich wojsk, ale nie planujemy rozmieszczenia wojsk NATO na terenie Ukrainy” – słowa Stoltenberga zacytowała ukraińska agencja informacyjna UNIAN, której korespondent był obecny na konferencji.

Stoltenberg wyraził przekonanie, że te formy wsparcia dla Ukrainy, jakie w tej chwili realizuje NATO, wzmacniają jej pozycję wobec atakującej Rosji. „Wspieramy wszelkie starania, aby znaleźć rozwiązanie w drodze negocjacji. Popieramy wszelkie wysiłki zmierzające do znalezienia rozwiązania dyplomatycznego i oczywiście popieramy i z zadowoleniem przyjmujemy negocjacje, które obecnie toczą się między Ukrainą a Rosją” – zadeklarował sekretarz generalny NATO. Uznał on przy tym, że szansa Ukraińców przy stole rokowań związana jest z „sytuacją na polu bitwy”.

„Jednym z powodów, dla których Ukraińcy również mówią, że widzą pewne kroki we właściwym kierunku, jest to, że mają zdolność do oporu” – powiedział o perspektywie negocjacji Stoltenberg. Jak dodał – „Dlatego odwaga, zaangażowanie i wsparcie sojuszników NATO dla Sił Zbrojnych Ukrainy jest niezwykle ważne, jeśli chodzi o to, co Ukraińcy mogą osiągnąć w ramach procesu negocjacyjnego z Rosją”.

Prezes partii rządzącej Polską zadeklarował w środę, że uważa, iż „potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie jeszcze jakiegoś szerszego układu międzynarodowego, ale taka misja, która będzie wstanie także się obronić i która będzie działała na terenie Ukrainy”.

24 lutego Rosja rozpoczęła zbrojny atak na Ukrainę z siedmiu kierunków. Walki objęły kilka ukraińskich obwodów, a wojska rosyjskie podeszły z dwóch kierunków pod Kijów. Wojna spowodowała znaczną liczbę ofiar wśród żołnierzy i cywilów oraz rozległe zniszczenia materialne.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz