Wydaje się, że spełni się zapowiedź przewodniczącego rosyjskiej Dumy i markę McDonald’s zastąpi w Rosji “Wujaszek Wania”.

Po tym, gdy amerykańska sieć fast-food McDonald’s zapowiedziała zamknięcie swoich restauracji w Rosji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin zaproponował zastąpienie ich restauracjami pod rosyjską marką. „Musimy chronić ludzi, ponieważ firmy, które teraz odchodzą, chcą zarobić, korzystając z naszych rosyjskich surowców. Oto McDonald’s, 100 procent rosyjskich surowców, ogłosił, że się zamyka. No dobrze, zamykajcie się, ale już jutro tam nie powinno być McDonald’sa, a ‘U wujaszka Wani’. Należy obronić miejsca pracy i obniżyć ceny. Takie podejście” – powiedział rosyjski polityk. Wydaje się, że jego słowa zostaną obrócone w czyn.

Jak podaje ukraiński portal Ekonomiczna Prawda, jedna z rosyjskich spółek złożyła 12 marca wniosek o rejestrację w rosyjskim Rejestrze Federalnej Służby Własności Intelektualnej znaku handlowego “Wujaszek Wania”.

Logo “Wujaszka Wani” przypomina logo McDonald’sa obrócone o 90 stopni.

Kody, które przypisano do “Wujaszka Wani”, dotyczą barów szybkiej obsługi, kawiarni, restauracji, stołówek, barów, usług gotowania w domu oraz usług osobistego kucharza.

Przypomnijmy, że prezydent Rosji Władimir Putin zagroził w ubiegłym tygodniu, że jego rząd znajdzie „prawnie uzasadnione” sposoby przejęcia międzynarodowych firm działających w Rosji, które zdecydowały się zamknąć swoje zakłady w tym kraju z powodu inwazji na Ukrainę. Do tej pory Putin podpisał dekret umożliwiający przejęcie zagranicznych samolotów leasingowanych przez rosyjskie firmy.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała nałożenie dotkliwych sankcji na Rosję. Informowaliśmy, że Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Rząd USA wprowadził sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiPodawaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym. Z kolei szef unijnej dyplomacji poinformował, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Międzynarodowe korporacje przyłączają się do działań rządów. Do tej pory co najmniej kilkadziesiąt globalnych firm i koncernów zrezygnowało z różnych form działalności na rosyjskim rynku.

Kresy.pl / epravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply