Rosyjski minister obrony powiedział, że dzięki udziałowi w działaniach wojennych w Syrii możliwe było przetestowanie w warunkach bojowych setek typów uzbrojenia, w tym śmigłowców wojskowych.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oświadczył w środę, że rosyjscy wojskowi podczas operacji wojskowej w Syrii przetestowali łącznie ponad 320 typów uzbrojenia.

Sprawdziliśmy ponad 320 różnych typów broni, w tym, przy okazji, nasze śmigłowce” – powiedział Szojgu, cytowany przez agencję Tass. Miało to miejsce podczas spotkania z pracownikami koncernu Rostwiertoł (Rostvertol), produkującego śmigłowce.

Rosyjski minister twierdzi, że dzięki doświadczeniom wyniesionym z operacji syryjskiej śmigłowce zostały ulepszone. „Przynajmniej, pod względem uzbrojenia” – dodał. „Jeden ze śmigłowców, które dziś oglądaliśmy, to rezultat operacji syryjskiej”.

Zobacz: Syria: Rosja przerzuca nowe śmigłowce uderzeniowe w rejon walk z dżihadystami [+FOTO]

Przeczytaj: Rosjanie wysłali do Syrii nowe śmigłowce bojowe Mi-35M [+VIDEO]

Czytaj również: Najnowocześniejszy rosyjski śmigłowiec przeszedł chrzest bojowy w Syrii [+VIDEO]

Szojgu zaznaczył też, że uzbrojenie zdolne do operowania z dłuższego dystansu niż systemy obrony powietrznej czy ręczne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych są potrzebne, żeby chronić ciężki sprzęt. „Teraz mamy taką broń, dzięki operacji w Syrii i dzięki wam, którzy ją robicie” – powiedział, zwracając się do pracowników Rostwiertołu.

O tym, że Rosjanie traktują konflikt w Syrii jako swego rodzaju poligon i świadomie wykorzystują go do testowania w warunkach bojowych różnych typów uzbrojenia, w tym najnowszego, pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Miedzy innymi sprawdzano, jak radzą sobie rakietowe pociski manewrujące Kalibr, wystrzeliwane z okrętów na Morzu Kaspijskim, a później na Morzu Śródziemnym, a także wystrzeliwane przez samoloty rakiety manewrujące Ch-101.

Przeczytaj: Rosja testuje w Syrii nowe rakiety

Ponadto, zwracano uwagę, że Rosja wykorzystuje wojnę w Syrii do zaprezentowania możliwości swojego uzbrojenia, licząc, że napędzi do eksport wyrobów swojego przemysłu zbrojeniowego. W warunkach bojowych w Syrii po raz pierwszy zostały sprawdzone m.in. myśliwce Su-30 i Su-35, a także nowe śmigłowce bojowe, pociski rakietowe, systemy walki elektronicznej oraz uzbrojenie piechoty.

Latem 2020 roku informowaliśmy, że jak wynikało z informacji podanych przez rosyjskie media, Rosjanie wysłali do Syrii nowoczesne myśliwce Su-57, które w ramach eksperymentu działały w ramach „stada”, wspólnie z myśliwcami Su-35, wymieniając się informacjami w czasie rzeczywistym.

Wiadomo też, że Rosyjskie wojsko aktywnie pracuje nad rozwijaniem koncepcji, taktyki, technik i procedur dotyczących zwalczania latających bezzałogowców, w tym tzw. obrony eszelonowej, w oparciu o doświadczenia wyniesione z Syrii i innych konfliktów w ostatnich latach.

Czytaj więcej: Jak Rosja wykorzystuje realne doświadczenia do rozwijania zdolności zwalczania dronów

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply