Kolejne Black Hawki trafiły do Wojska Polskiego – poinformował w środę szef MON Mariusz Błaszczak. “Dwa śmigłowce S-70i wyprodukowane w zakładach PZL Mielec będą służyć w wojskach specjalnych” – dodał.

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w środę o kolejnych śmigłowcach Black Hawk, które trafiły do Wojska Polskiego. “Dwa śmigłowce S-70i wyprodukowane w zakładach PZL Mielec będą służyć w wojskach specjalnych. Rozwój Sił Zbrojnych RP to inwestycja w bezpieczeństwo wszystkich obywateli!” – napisał na platformie X (dawniej Twitter).

Mijający miesiąc powoli kończymy udaną dostawą dwóch śmigłowców S-70i #BlackHawk dla #WojskoPolskie, zakontraktowanych w grudniu 2021 r. i wyprodukowanych przez #PZLMielec. Maszyny, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, zostały zakupione dla #WojskaSpecjalne” – podała z kolei Agencja Uzbrojenia.

Śmigłowce S-70i Black Hawk są eksportową wersją amerykańskiego wielozadaniowego śmigłowca transportowego UH-60 Black Hawk. Są produkowane w PZL Mielec po tym, jak w 2007 roku zostały spółką zależną amerykańskiego koncernu Sikorsky Aircraft Corporation (obecnie Lockheed Martin Helicopter Company).

Odbiór dwóch kolejnych egzemplarzy oznacza, że w Wojskach Specjalnych jest już sześć tego typu śmigłowców.

Pierwsze cztery przekazano Wojsku Polskiemu w ramach umowy ze stycznia 2019 roku. Kolejne cztery śmigłowce zakontraktowano w grudniu 2021 roku.

Dwa z nich właśnie trafiły do Sił Zbrojnych RP. W roku 2024 mają zostać przekazane kolejne dwa.

W lipcu Agencja Uzbrojenia informowała o rozpoczęciu kolejnej procedury zakupowej śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk dla Wojsk Aeromobilnych. 

Przeczytaj: NIK: Zakup śmigłowców Black Hawk dla policji “nielegalny” i “nierzetelny”

Zobacz także: Pierwsze śmigłowce AW149 dla Wojska Polskiego. Trafią do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply