Atak z udziałem rosyjskich służb wywiadowczych GRU na obywateli europejskich w którymkolwiek z państw członkowskich UE należy postrzegać jako atak na całą Unię – oświadczyli w środę szefowie pięciu frakcji Parlamentu Europejskiego (PE). Liderzy frakcji wezwali do solidarności z Czechami.

Jesteśmy zszokowani niedawnymi doniesieniami o udziale rosyjskich służb wywiadowczych GRU w wybuchu składu broni w Czechach w 2014 roku, w którym zginęło dwóch obywateli Czech. Ci sami agenci GRU są powiązani z otruciem Siergieja i Julii Skripalów w Wielkiej Brytanii w 2018 roku. To kolejny atak osób powiązanych z państwem rosyjskim na suwerenne terytorium Unii Europejskiej. Pokazuje to jak daleko może się posunąć Rosja, żeby osłabiać Europę i ponownie potwierdza niebezpieczne i wrogie zachowanie rosyjskiego rządu – PAP cytuje list liderów frakcji PE. Listo został podpisany przez: Manfreda Webera (EPL), Iratxe Garcię-Perez (socjaldemokraci – S&D), Daciana Ciolos (liberałowie – RE), Philippe’a Lambertsa i Ske Keller (Zieloni) oraz Ryszarda Legutko i Raffaele Fitto (EKR). Wśród sygnatariuszy nie znaleźli się liderzy frakcji Tożsamość i Demokracja (ID), a także skrajnej lewicy (GUE/NGL).

“Atak z udziałem rosyjskich służb wywiadowczych GRU na obywateli europejskich w którymkolwiek z państw członkowskich UE należy postrzegać jako poważny zamach na całą UE. To niedopuszczalny akt wrogości. Dziś w pełni solidaryzujemy się z Republiką Czeską i wzywamy wszystkie państwa członkowskie i Radę Europejską do okazania solidarności również poprzez przyjęcie zdecydowanych, wspólnych i konkretnych środków wobec Rosji w odpowiedzi na ten atak” – napisano w liście.

Zobacz także: Czechy wykluczyły Rosatom z przetargu w kwestii rozbudowy elektrowni jądrowej

Według czeskiego wywiadu jednostka specjalna nr 29155 rosyjskiego wywiadu wojskowego była „zaangażowana” w przeprowadzenie aktów sabotażu w składzie amunicji w Vrbieticach. Kolejno 16 października i 3 grudnia 2014 r. doszło tam do wybuchów. W pierwszym zginęły dwie osoby. Według czeskich śledczych za wybuchami stali rosyjscy agenci Anatolij Czepiga, który przybył do Czech z fałszywym paszportem na nazwisko Rusłana Boszyrowa i Alexandr Miszkin – jako Aleksandr Pietrow. Czepiga i Miszkin to oficerowie zaangażowani w operację zamachu na Siergieja Skripala z 2018 r., który przeprowadzono na terytorium Wielkiej Brytanii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W odpowiedzi Czechy poinformowały w sobotę o wydaleniu 18 rosyjskich dyplomatów. Rosyjskie MSZ podjęło z kolei decyzję o wydaleniu 20 czeskich dyplomatów.

Zobacz także: Czechy, Polska i USA wydalają rosyjskich dyplomatów

pap / polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply