Putin wystąpił z orędziem w socjalnym tonie

W środowe południe prezydent Władimir Putin rozpoczął swoje orędzie do obu izb parlamentu.

Deputowani Dumy Państwowej i Rady Federacji zebrali się w Centralnej Hali Wystawowej „Maneż” w Moskwie. Już na wstępie prezydent Rosji zaznaczył, że jego orędzie będzie w większości poświęcone kwestiom polityki wewnętrznej i tak też było.

Putin dokonał podsumowania walki z pandemią koronawirusa SARS CoV-2. Jak uznał w jej trakcie ujawniły się braki rosyjskiej służby zdrowia – nie wszędzie wystarczało materiałów medycznych, niektóre szpitale były przepełnione. Jednak już w trakcie pandemii udało się pięciokrotnie zwiększyć liczbę łóżek dla osób chorych na COVID-19. Chwalił przy tym obywateli, którzy „postawili wobec pandemii zasłonę”. Jednocześni zwrócił się do władz regionalnych by kontrolowały sytuację epidemiczną wpisując się w dotychczasową praktykę rosyjskich władz, które przerzuciły ciężar walki z zarazą właśnie na regiony.

Od tego Putin przeszedł do refleksji kulturowej – „Wartości duchowo-moralne, o których w szeregu państw już zapominają, nas przeciwnie, uczyniły silniejszymi.”, dodając, iż Rosja będzie bronić tych wartości. Przyznając, że pandemia ma poważne skutki demograficzne, Putin zapewnił, że nawet w tych warunkach Rosja „nie wyrzeknie się swoich celów”. Jak oświadczył – „Obrona narodu to najwyższy priorytet Rosji”, a zakłada on zwiększenie liczebności jej populacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Według planów Putina do 2030 r. średnia długość życia w Rosji ma sięgnąć 78 lat. Instytucje publiczne – władze centralne i samorządowe mają zapewnić cyfrowe usługi siedem dni w tygodni przez 24 godziny na dobę. Putin zarządził zwrot połowy wartości letniego wypoczynku na terenie Rosji dla dzieci, a także młodzieży, która „wykazała się jako wolontariusze”.

Wystąpienie Putina w dużej mierze dotyczyło polityki społecznej. Prezydent Rosji ogłosił wprowadzenie miesięcznego świadczenia w wysokości 5,6 tys. rubli na dzieci w wieku 8-16 lat, które wychowują się w rodzinach niepełnych. Matki biorące wolne z powodu choroby dziecka mają za wszystkie te dni otrzymywać pełne wynagrodzenie. Natomiast kobiety w ciąży znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mają otrzymywać co miesiąc 6350 rubli.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Kolejny świadczeniem jakie ogłosił w środę Putin jest jednorazowa wypłata po 10 tys. rubli na każdego ucznia pierwszej klasy oraz dziecko, które rozpocznie naukę szkolną w danym roku kalendarzowym.

Na uczelniach wyższych ma z kolei pojawić się 45 tys. dodatkowych „miejsc budżetowych” to jest takich na których nauka jest bezpłatna. Prezydent zapowiedział również utworzenie specjalnego funduszu, który będzie rozdzielał granty na inicjatywy kulturalne i artystyczne.

Dużo ogólniej Putin mówił o „środkach wsparcia małego i średniego biznesu”. Mają one zostać wypracowane w ciągu miesiąca i zakładać „stymulowanie” zarówno poprzez ulgi podatkowe jak i specjalne kredyty.

Prezydent mówił o konieczności walki z biedą jednak wobec wzrostu cen nie widział innych metod walki z pauperyzacją powodowaną przez inflację niż rynkowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Rosyjski prezydent poświęcił uwagę także ekologii. Gazprom ma zwolnić obywateli z opłaty za krótkie przyłącza do instalacji gazowej. W miastach z problemami ekologicznymi mają zostać wprowadzone kwoty na emisję szkodliwych gazów. W przepisach dopracowane mają zostać restrykcje wobec firm zanieczyszczających środowisko naturalne.

Putin ogłosił także przygotowanie transz kredytowych dla władz regionalnych na projekty infrastrukturalne. Specjalne kredyty mają być oprocentowane jedynie na 3 proc. „Restrukturyzacji” ma podlegać zadłużenie już zaciągnięte przez regiony na potrzeby walki z pandemią i jej skutkami.

Dodatkowo Putin ogłosił, że obywatele państw, którzy potrzebują wizę na wjazd do Rosji będą mogli zdobywać ją zdalnie w ciągu najwyżej czterech dni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Putin odniósł się jednak także do kwestii międzynarodowych. „Chcemy dobrych relacji” – twierdził rosyjski prezydent – „Naprawdę nie chcemy palić mostów.” Jak dodał – „Ale jeśli ktoś pomyli nasze dobre intencje z obojętnością lub słabością i będzie chciał spalić, a nawet wysadzić te mosty, powinien wiedzieć, że reakcja Rosji będzie asymetryczna, szybka i ostra.”

„W niektórych krajach rozwinęli wysoce niestosowny nawyk czepiania się Rosji z jakiegokolwiek powodu, a najczęściej bez powodu – rodzaj sportu.” – ocenił rosyjskiej prezydent i ostrzegł – „Organizatorzy wszelkich prowokacji zagrażających naszym podstawowym interesom bezpieczeństwa będą żałować tego, co zrobili, jak nigdy niczego nie żałowali przez długi czas.” Radził innym państwom by nie przekraczały „czerwonych linii” wyznaczonych przez Rosjan.

interfax.ru/ria.ru/reuters.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz