Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zwróciła w piątek uwagę na znaczne tempo wdrażania reform na Ukrainie.

Słowa von der Leyen wypowiedziane podczas przemówienia w Nowym Jorku zacytowała agencja Reuters.

Jak zaznaczyła szefowa Komisji Europejskiej, na Ukrainie trwają prace nad szeregiem reform – „od niezależności sądownictwa po walkę z korupcją, od praw mniejszości po wolność środków masowego przekazu”.

 

„Muszę powiedzieć, że bardzo przyjemnie jest patrzeć, jak szybko i zdecydowanie Ukraina realizuje te reformy, mimo wojny. Broni swojego kraju i przeprowadza reformy” – podkreśliła.

W ubiegłym tygodniu von der Leyen wyraziła przekonanie, że Ukraina szybko osiągnie sukces w procesie przystępowania do UE, jeśli utrzymane zostanie obecne tempo reform .

Komisja Europejska dotychczas przedstawiła ustną ocenę postępów Ukrainy na drodze do UE. Ukraina miała spełnić dwa z siedmiu warunków niezbędnych do rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa, a w zakresie pozostałych warunków poczyniono postępy.

Ukraiński rząd przewiduje, że kraj spełni pozostałe warunki do października.

CZYTAJ TAKŻE: Duda: Polska w czasie prezydencji w UE zrobi wszystko dla akcesji Ukrainy i Mołdawii

Ukraiński rząd poinformował w marcu br., że wykonał 72% swoich zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej z UE.

Według raportu Ukraina osiągnęła największy postęp w następujących obszarach: własność intelektualna – 94%, zarządzanie finansami publicznymi – 90%, statystyka i wymiana informacji – 96%, sprawiedliwość, wolność, bezpieczeństwo, prawa człowieka – 91%, polityka humanitarna – 91%.

„Mimo wojny na pełną skalę kontynuowaliśmy aktywny proces dostosowywania ustawodawstwa ukraińskiego do prawa unijnego. Prezentowany raport jest wynikiem świetnej pracy zespołowej ministerstw, parlamentu i innych władz, planujemy dalsze utrzymanie wysokiej dynamiki procesó integracji europejskiej” – skomentowała ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olga Stefaniszyna.

Dodała, że ​​władze finalizują realizację zaleceń Komisji Europejskiej, które otrzymały wraz z statusem kandydata do UE. Uruchomiono również procedurę sprawdzania zgodności ukraińskiego ustawodawstwa z prawem unijnym.

CZYTAJ TAKŻE: Jabłoński: Ukraina nie wejdzie do UE jeżeli nie rozwiąże kwestii ludobójstwa na Wołyniu

Kresy.pl / Reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply