Putin może zmobilizować nawet milion żołnierzy – uważa Bruno Kahl, szef niemieckiego wywiadu zagranicznego BND. Jego zdaniem rosyjski prezydent nie wykazuje żadnej woli do negocjacji.

Szef niemieckiej agencji wywiadowczej Bundesnachrichtendienst (BND), Bruno Kahl, oświadczył w rozmowie z grupą prasową „Redaktionsnetzwerk Deutschland”, że rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji widać, iż Putin nie wykazuje żadnej woli do negocjacji pokojowych.

“[Putin] w tej chwili zajmuje się poszukiwaniem rozstrzygnięcia na polu walki i uzyskaniem tam jak największych korzyści – aby być może w pewnym momencie narzucić pokój na swoich warunkach” – powiedział, cytowany w środę przez Deutsche Welle.

Jego zdaniem Rosja może wysłać na Ukrainę jeszcze wielu żołnierzy. Jesienią 2022 roku zmobilizowano ok. 300 tysięcy. Część z nich jest jeszcze szkolona, a część trafiła już na pole walki. “Dalszy potencjał mobilizacyjny Rosji to rezerwuar nawet miliona ludzi, jeśli zostanie to na Kremlu uznane za konieczne” – wskazał Bruno Kahl.

Zobacz także: Biden: przed nami decyzje, które zdeterminują nasze życie na kolejne dekady

Szef BND wyraził opinię, że obrona Ukrainy przed przeważającymi liczebnie Rosjanami jest jeszcze aktualnie bardzo skuteczna. “Ale w dłuższej perspektywie jest to trudna konfrontacja, która po stronie Ukraińców będzie udana tylko wtedy, gdy wsparcie Zachodu będzie naprawdę bardzo trwałe” – dodał.

Kahl zwrócił uwagę, że Rosjanom udało się w międzyczasie m.in. powstrzymać zaskakujące sukcesy Ukraińców. “Obecnie jest to raczej wojna pozycyjna, bardzo okrutna, brutalna wojna na wyniszczenie” – wskazał.

Jak informowaliśmy, doniesienia portalu Politico wskazują, że Biały Dom przekazał ekipie Zełenskiego, by przygotowali się na ofensywę teraz, gdy broń z Zachodu napływa swobodnie, bo są obawy, iż poparcie dla Ukrainy ze strony jej europejskich sąsiadów „może być ograniczone”.

Niedawno także Washington Post podał, że Stany Zjednoczone ostrzegają Ukrainę, iż w najbliższych miesiącach możliwe jest ograniczenie wsparcia ze strony amerykańskiego Kongresu.

Zobacz także: RMF: UE ma trzystopniowy plan zaopatrzenia Ukrainy w amunicję

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply