Stany Zjednoczone ostrzegają Ukrainę, że w najbliższych miesiącach możliwe jest ograniczenie wsparcia ze strony amerykańskiego Kongresu – donosi Washington Post.

Przedstawiciele amerykańskich władz ostrzegają ukraińskich przywódców, że stoją oni przed krytycznym momentem, aby zmienić trajektorię wojny – podał Washington Post w poniedziałek. Podkreślają, że w najbliższych miesiącach możliwe jest ograniczenie wsparcia ze strony amerykańskiego Kongresu. Zaznaczali to amerykańscy oficjele, którzy w ostatnim czasie odwiedzili Kijów – w tym szef CIA Bill Burns i wiceszefowa dyplomacji Wendy Sherman.

Jak zwraca uwagę gazeta, pomimo obietnic wspierania Ukrainy „tak długo, jak to będzie konieczne”, urzędnicy Biden twierdzą, że ostatnie pakiety pomocowe stanowią największą szansę Kijowa na zdecydowaną zmianę biegu wojny. Ma to związek z przejęciem przez Republikanów władzy w Kongresie.

Wielu Republikanów w Izbie Reprezentantów nie popiera takiej polityki – podkreśla Washington Post.

“Będziemy nadal próbować uświadamiać ich, że nie możemy robić wszystkiego na zawsze” – oświadczył w rozmowie z gazetą anonimowy przedstawiciel administracji USA, odnosząc się do rozmów ze stroną ukraińską. Dodał, że Biały Dom ma “bardzo silne przekonanie”, że ciężko będzie utrzymać obecny poziom wsparcia finansowego i wojskowego dla Ukrainy.

Zobacz także: Stoltenberg: NATO nie nadąża z produkcją i dostarczaniem amunicji Ukrainie

Inne źródło powiedziało gazecie, że administracja Bidena będzie nadal wnioskować o tyle funduszy, ile uważa, że ​​Ukraina potrzebuje. Nie ma jednak gwarancji, że Kongres zatwierdzi te prośby.

Mimo to – jak donosi Washington Post – Biały Dom ma przygotowywać rekordowy pakiet wsparcia budżetowego wart 10 mld dolarów. Ma zostać ogłoszony w przyszłym tygodniu. Chodzi także o dużą transzę uzbrojenia oraz dodatkowe sankcje.

Jak informowaliśmy, styczniowe doniesienia Washington Post sugerowały, że Republikanie są coraz bardziej przeciwni przeznaczaniu środków finansowych na wspieranie Ukrainy. “2/3 z nich uważa, że trzeba dążyć do porozumienia z Rosją nawet za cenę utraty przez Ukrainę części jej terytorium” – pisała wówczas gazeta.

Zobacz także: Pod rządami republikanów Ukraina nie dostanie już ani centa – twierdzi republikańska kongresmenka

Czytaj również: Republikanie obiecują dalsze wsparcie dla Ukrainy, ale „z większą odpowiedzialnością” i „bez czeków in blanco”

washingtonpost.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply