Węgry prowadzą politykę patriotyczną, interes narodowy jest podstawowym kryterium naszych decyzji – powiedział szef MSZ Węgier Peter Szijjártó. Ostrzegł też przed rosnącą presją migracyjną.

W piątek szef MSZ Węgier Peter Szijjártó wystąpił na dorocznym wysłuchaniu na forum komisji ds. bezpieczeństwa narodowego węgierskiego parlamentu. Powiedział, że Węgry mogą spodziewać się, że presja nielegalnej migracji na kraj będzie stale rosnąć.

Zdaniem Szijjártó, bezpieczeństwo na Bałkanach Zachodnich w związku z migracją to kwestia kluczowa. Powiedział, że w krajach tego regionu zebrało się około 98 tys. nielegalnych migrantów, co stwarza ryzyko dla Europy Środkowej.

Minister dodał też, że Turcja odnotowała do połowy listopada blisko 400 tys. nielegalnych prób przekroczenia swojego terytorium, czyli o 128 tys. więcej, niż w całym ubiegłym roku.

– Utrzymywanie sieci wywiadowczej w dobrym porządku jest kluczowe w zwalczaniu nielegalnej migracji – powiedział Szijjártó. Dodał też, że Węgry wzywają społeczność międzynarodową do skoncentrowania wysiłków na pomaganiu uchodźcom w powrocie do swoich domów tak wcześniej, jak to tylko możliwe.

Podczas wysłuchania przed komisją parlamentarną szef MSZ Węgier zwrócił też uwagę na globalną rywalizację o inwestycje z nowymi technologiami. Powiedział, że uczestniczą w niej również Węgry, a sama rywalizacja jest „bardziej zabójcza niż kiedykolwiek”. Dodał też, że rywalizacja jest innego rodzaju, wyznaczając „nowy porządek światowy”, a Węgry znalazły się „w walce” zarówno ze względów ekonomicznych, jak i politycznych.

Szijjártó zaznaczył też, że Węgry prowadzą „politykę patriotyczną”. – Interes narodowy jest podstawowym kryterium naszych decyzji – powiedział. Zwrócił też uwagę na położenie geograficzne Węgier w Europie Środkowej, gdzie „interesy Zachodu i Wschodu zawsze były w konflikcie”. Zaznaczył, że z tego powodu „należy spodziewać się znaczących prób wpływu [na Węgry – red.] zarówno ze Wschodu, jak i z Zachodu”.

– Rząd będzie upierał się przy swoim i skupiał się wyłącznie na interesie narodowym – powiedział szef MSZ Węgier.

Przeczytaj: Orban: położenie Węgier determinuje naszą politykę współpracy z Turcją, Rosją i Niemcami

Czytaj także: Orbán: chcemy pomóc diasporze węgierskiej dołączyć do krwiobiegu narodu węgierskiego

Minister odpowiedział też na pytanie dotyczące kontrowersyjnego amerykańskiego finansisty George’a Sorosa i jego organizacji. Powiedział, że Soros wraz z nimi próbował dalej lobbować na rzecz tego, by Węgrom nie udało się uzyskać teki komisarza w Komisji Europejskiej, ale „wysiłki te były daremne”. Olivér Várhelyi z Węgier jest nowym komisarzem odpowiedzialnym za kwestię rozszerzania Unii Europejskiej.

W kontekście presji migracyjnej na węgierską granicę, tamtejsza policja opublikowała w tym tygodniu film z nagraniami pokazującymi próby nielegalnego przekraczania m.in. ogrodzenia wzdłuż granicy.

MIT / dailynewshungary.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply