Jako produkt zimnej wojny, która już dawno się skończyła, NATO powinno dokonać niezbędnych dostosowań – powiedział minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi, uczestnicząc w sobotę w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Według chińskich ekspertów “możliwe jest, że na Ukrainie wybuchnie wojna domowa na dużą skalę”.

“Strony kryzysu ukraińskiego powinny powrócić do porozumień mińskich, opracować mapę drogową i harmonogram, aby rozwiązać problem, a nie straszyć wojną i wywoływać panikę” – podkreślił szef chińskiego MSZ.

“Jako produkt zimnej wojny, która już dawno się skończyła, NATO powinno dokonać niezbędnych dostosowań” – powiedział chiński dyplomata. „Jeśli NATO kontynuuje ekspansję na wschód, czy sprzyja to utrzymaniu pokoju i stabilności w Europie?” – zapytał.

Powtórzył stanowisko Chin, że suwerenność, niepodległość i integralność terytorialna wszystkich krajów powinny być szanowane i chronione, dodając, że Ukraina nie jest wyjątkiem od tej zasady.

Dodał, że wszystkie strony mogą zgłaszać swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa w Europie, a uzasadnione obawy Rosji dotyczące bezpieczeństwa powinny być respektowane.

Wang zauważył też, że Ukraina powinna być mostem łączącym Zachód ze Wschodem, a nie granicą konfrontacji wielkich mocarstw.

CZYTAJ TAKŻE: Szef chińskiego MSZ wezwał USA do “porzucenia mentalności zimnej wojny” i uwzględnienia żądań Rosji

“Z powodu wielokrotnych podżegań ze strony USA i NATO możliwe jest, że na Ukrainie wybuchnie wojna domowa na dużą skalę” – powiedział w sobotę dziennikowi Global Times Li Haidong, profesor z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Chińskiego Uniwersytetu Spraw Zagranicznych, komentując wystąpienie szefa chińskiego MSZ.

“Sprawy Ukrainy należy pozostawić Ukraińcom, ale siły zewnętrzne, zwłaszcza USA i NATO, ingerowały w wewnętrzne sprawy Ukrainy”, powiedział Li.

“Zamiast traktować Ukrainę jako kraj godny szacunku, USA wykorzystały ten kraj jako pionek w geopolitycznej rywalizacji z Rosją. To jest główna przyczyna tragedii na Ukrainie” – stwierdził naukowiec.

Chiny i Rosja w dniu otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń”, wspierając się nawzajem w sporach z Ukrainą i Tajwanem, obiecując dalszą współpracę.

Prezydenci potwierdzili, że ich relacje są lepsze niż jakikolwiek sojusz z czasów zimnej wojny i będą współpracować w dziedzinie kosmosu, zmian klimatycznych, sztucznej inteligencji i Internetu.

Chiny poparły żądanie Rosji, aby Ukraina nie została wpuszczona do NATO, a Rosja sprzeciwiła się wszelkim formom niepodległości Tajwanu. „Przyjaźń między dwoma państwami nie ma granic, nie ma „zabronionych” obszarów współpracy” – stwierdziły oba kraje we wspólnym oświadczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Rosnieft podpisał umowę na dostawy ropy do Chin. Przy obecnych cenach to dodatkowe 80 mld USD w 10 lat

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy w przededniu wizyty prezydenta Rosji w Chińskiej Republice Ludowej opublikowany został artykuł Putina, w którym ocenił on relacje dwóch państw. Pisząc o rozpoczynających się w piątek Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie Putin wyraźnie skrytykował inicjatywę USA i ich sojuszników bojkotu ceremonii otwarcia zawodów konstatując – „Niestety, ostatnio nasiliły się próby ze strony wielu krajów upolitycznienia sportu ze względu na ich egoistyczne interesy. Jest to z gruntu błędne i sprzeczne z samym duchem i zasadami Karty Olimpijskiej”.

„Nasi chińscy przyjaciele wykonali ogromną pracę, aby dobrze przygotować się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. Jestem przekonany, że bogate doświadczenie Chin w doskonałej organizacji reprezentacyjnych zawodów międzynarodowych umożliwi organizację tego światowego święta sportu na najwyższym poziomie” – ocenił Putin, dodając – „Życzę rosyjskim i chińskim zespołom imponujących wyników i nowych rekordów!”.

Prezydent Rosji zakończył swój artykuł zwracając się do wszystkich mieszkańców ChRL – „Przesyłam moje najserdeczniejsze gratulacje przyjaznym mieszkańcom Chin z okazji Święta Wiosny, które wyznacza początek Roku Tygrysa. Życzę dobrego zdrowia, pomyślności i sukcesów”.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja dostarczy Chinom dodatkowe 10 mld m sześc. gazu rocznie. Zawarto nową umowę

Kresy.pl / globaltimes.cn

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply