Rosnieft zawarł umowę na dostawę przez Kazachstan 100 mln ton ropy dla chińskiego CNPC w ciągu dziesięciu lat. Firma w efekcie będzie eksportować około 25% produkowanej ropy do Chin. Przy obecnych cenach transakcja jest warta 80 miliardów dolarów.

„Wielkość transakcji w ujęciu pieniężnym nie została określona, ​​ponieważ zależy od ceny rynkowej ropy w długim okresie, cenę każdej dostawy określa formuła oparta na notowaniach rynkowych ropy naftowej – przekazał Rosnieft 4 lutego. Wedle obecnych cen kwota kontraktu wynosi 80 miliardów dolarów. W momencie podpisania kontraktu cena ropy Brent wyniosła 92,7 USD za baryłkę.

Według Dmitrija Marinchenko, dyrektor grupy zasobów naturalnych w londyńskim biurze Fitch Ratings, Rosnieft może sprzedawać ropę CNPC za około 110 dolarów za baryłkę.

Jak donosi RBC, dostawy mogą rozpocząć się pod koniec 2023 roku.

Podpisanie umowy między firmami odbyło się podczas wizyty rosyjskiej delegacji pod przewodnictwem prezydenta Władimira Putina w Pekinie, gdzie w piątek 4 lutego rozpoczęły się igrzyska olimpijskie . „Na nasze dzisiejsze spotkanie nasi nafciarze przygotowali dobre nowe rozwiązania w zakresie dostaw węglowodorów do Chińskiej Republiki Ludowej” – powiedział Putin na spotkaniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

W 2020 roku eksport ropy do krajów dalekiej i bliskiej rosyjskiej zagranicy wyniósł 115,4 mln ton, z czego 40 mln ton trafiło do CNPC, w tym 10 mln ton przez Kazachstan. Tym samym po rozpoczęciu dostaw w ramach nowej umowy Rosnieft może zwiększyć eksport do Chin do 50 mln ton rocznie, czyli ponad 25% produkcji (w 2021 roku było to ok. 190 mln ton).

Całkowite dostawy Rosnieftu do Chin wyniosły 442 mln ton ropy od 2005 roku. Według własnych danych firma zapewnia już 7% całkowitego zapotrzebowania kraju na ten surowiec. Określa się też jako jeden z liderów w dostawach produktów naftowych do Chin – od 2009 roku wyeksportowała około 41 mln ton produktów naftowych.

Ponadto podczas wizyty dyrektor generalny Rosniefti Igor Sieczin oraz prezes zarządu CNPC Dai Houliang podpisali memorandum o współpracy w zakresie rozwoju niskoemisyjnego, zgodnie z którym firmy wypracują perspektywy współpracy w zakresie rozwoju niskoemisyjnego, ograniczania emisji gazów cieplarnianych, efektywności energetycznej oraz technologii wychwytywania i składowania CO2. Opracowane przez firmy niskoemisyjne technologie, w tym rozwiązania „inteligentne” i cyfrowe, mogą być w przyszłości stosowane w ramach wspólnych projektów naftowo-gazowych na dużą skalę w Rosji lub Chinach, poinformował Rosnieft w oświadczeniu.

Oprócz kontraktów na dostawy ropy z CNPC, Rosnieft od kilku lat współpracuje z innymi chińskimi firmami. Jej wspólne przedsięwzięcie produkcyjne z Sinopec – Udmurtneft – działa w Udmurtii. A Beijing Gas posiada 20% udziałów w firmie Verkhnechonskneftegaz, która zajmuje się poszukiwaniem i zagospodarowaniem złoża Verkhnechonskoye w obwodzie irkuckim.

Jak informowaliśmy, koncerny Gazprom i CNPC zawarły także umowę na dostawy gazu do Chin z rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Umowa dotyczy dostaw 10 mld. m sześc. gazu rocznie, zwiększając tym samym ogólny roczny wolumen dostaw do 48 mld. m sześc. rocznie.

CZYTAJ  TAKŻE: Rosjanie zarobili ogromne pieniądze na eksporcie produktów paliwowo-energetycznych w 2021 r. 

Chiny i Rosja w dniu otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń”, wspierając się nawzajem w sporach z Ukrainą i Tajwanem, obiecując dalszą współpracę – poinformowała agencja prasowa Reutera.

Prezydenci potwierdzili, że ich relacje są lepsze niż jakikolwiek sojusz z czasów zimnej wojny i będą współpracować w dziedzinie kosmosu, zmian klimatycznych, sztucznej inteligencji i Internetu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chiny poparły żądanie Rosji, aby Ukraina nie została wpuszczona do NATO, a Rosja sprzeciwiła się wszelkim formom niepodległości Tajwanu. „Przyjaźń między dwoma państwami nie ma granic, nie ma „zabronionych” obszarów współpracy” – stwierdziły oba kraje we wspólnym oświadczeniu.

Jak informowaliśmy w przededniu wizyty prezydenta Rosji w Chińskiej Republice Ludowej opublikowany został artykuł Putina, w którym ocenił on relacje dwóch państw. Pisząc o rozpoczynających się w piątek Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie Putin wyraźnie skrytykował inicjatywę USA i ich sojuszników bojkotu ceremonii otwarcia zawodów konstatując – „Niestety, ostatnio nasiliły się próby ze strony wielu krajów upolitycznienia sportu ze względu na ich egoistyczne interesy. Jest to z gruntu błędne i sprzeczne z samym duchem i zasadami Karty Olimpijskiej”.

„Nasi chińscy przyjaciele wykonali ogromną pracę, aby dobrze przygotować się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. Jestem przekonany, że bogate doświadczenie Chin w doskonałej organizacji reprezentacyjnych zawodów międzynarodowych umożliwi organizację tego światowego święta sportu na najwyższym poziomie” – ocenił Putin, dodając – „Życzę rosyjskim i chińskim zespołom imponujących wyników i nowych rekordów!”.

Prezydent Rosji zakończył swój artykuł zwracając się do wszystkich mieszkańców ChRL – „Przesyłam moje najserdeczniejsze gratulacje przyjaznym mieszkańcom Chin z okazji Święta Wiosny, które wyznacza początek Roku Tygrysa. Życzę dobrego zdrowia, pomyślności i sukcesów”.

Kresy.pl / rbc.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply