Bezzałogowy Black Hawk wykonał pierwszy lot [+VIDEO]

Amerykanie przeprowadzili pierwszy, całkowicie bezzałogowy lot śmigłowca UH-60A Black Hawk, wyposażonego w system wspomagający pilota ALIAS i technologię MATRIX.

Jak podały amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) i koncern Lockheed Martin, 5 lutego w Fort Campbell w stanie Kentucky przeprowadzono próbny, 30-minutowy lot bezzałogowej wersji śmigłowca UH-60A Black Hawk.

Maszyna jest wyposażona w opracowaną przez spółkę Sikorsky Aircraft Corporation, wchodzącą w skład LM, technologię autonomizacji lotu w formie oprogramowania MATRIX. Stanowi ona rdzeń pokładowego systemu kierowania lotem ALIAS (Aircrew Labor In-Cockpit Automation System).

Podczas lotu, bezzałogowy śmigłowiec samodzielnie sprawdził kontrolną listę przedstartową, uruchomił silniki i wystartował. Następnie, żeby zademonstrować możliwość adaptacji do różnych środowisk działania, przeleciał przez symulowany teren zurbanizowany, „omijając” budynki i przeprogramowując trasę lotu w czasie rzeczywistym, w oparciu o dane pozyskiwane na bieżąco przez czujniki. Po przeprowadzeniu serii dodatkowych manewrów, śmigłowiec bezpiecznie wylądował.

Poinformowano też, że dwa dni później przeprowadzono dodatkowy lot bezzałogowy.

System ALIAS umożliwia zarówno lot bezzałogowy, jak i zapewnia wsparcie dla pilotów przy sterowaniu podczas lotu w warunkach mocno ograniczonej widoczności lub bez łączności. Dzięki niemu, możliwe ma być m.in. zredukowanie liczebności załogi. Według przedstawicieli DARPA, dzięki temu piloci będą mogli np. skupić się na zarządzaniu misją, zamiast na mechanice i kwestiach obsługi technicznej maszyny. Ma to też poprawić bezpieczeństwo.

Jak zaznaczono, obecnie nawet najbardziej zautomatyzowane maszyny latające wymagają od pilotów zarządzania skomplikowanymi interfejsami oraz reakcji na niespodziewane sytuację. Dzięki systemowi ALIAS, który wspiera lot od startu po lądowanie, a także ma być w stanie reagować na awarie systemów, wszystko ma być prostsze i bezpieczniejsze.

Na marzec planowane jest przeprowadzenie pierwszego lotu śmigłowca Black Hawk model M z systemem ALIAS w Fort Eustis w Wirginii.

Postępy Lockheed Martin Sikorsky w zakresie automatyzacji i autonomii lotu będą game-changerem dla lotników armii i dowódców naziemnych, zwłaszcza, że armia chce zmodernizować swoją flotę śmigłowców poprzez program Future Vertical Lift” – powiedział Jay Macklin, szef rozwoju firmy Sikorsky ds. programów wojskowych i Future Vertical Lift i Innovations, cytowany w komunikacie. Future Vertical Lift dotyczy wprowadzenia w armii USA nowych śmigłowców, mających zastąpić te używane obecnie.

Jak zaznaczono, technologia ALIAS umożliwia większą elastyczność misji, zwiększa bezpieczeństwo i pozwala użytkownikom końcowym ponowne wyobrażenie sobie, w jaki sposób mogą używać pojazdów powietrznych na obecnych i przyszłych polach walki. Technologia ta nie ogranicza się tylko do maszyn z rodziny Black Hawk – jest obecnie wykorzystywana w komercyjnych i wojskowych maszynach latających. Podano też, że ALIAS będzie nadal rozwijać opcjonalnie pilotażową technologię.

Pierwotnie, pierwszy w pełni bezzałogowy lot śmigłowca Black Hawk miał odbyć się w 2020 roku, ale termin został przesunięty.

Przeczytaj: USA: DARPA użyje czeskich samolotów do testowania bojowego systemu sztucznej inteligencji

Czytaj również: Algorytm sztucznej inteligencji pokonał pilota myśliwca F-16 w wirtualnej symulacji walki powietrznej

darpa.mil / lockheedmartin.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply