Okręty obrony wybrzeża typu Miecznik będą budowane w polskich stoczniach – oświadczył we wtorek na antenie Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak.

We wtorek szef resortu obrony mówił o planach budowy fregat w ramach programu Miecznik. “Okręty zostaną zbudowane w polskich stoczniach, wykorzystamy potencjał, który jest w Polsce” – powiedział Błaszczak.

Szef MON zaznaczył, że fregaty te będą budowane, ponieważ, jak dodał, przeciągają się negocjacje ze Szwecją w sprawie kupienia z tego kraju używanych okrętów podwodnych. “Negocjacje nie idą w dobrym kierunku, zaniepokojeni jesteśmy czasem, jeśli chodzi o możliwość pozyskania tych okrętów i ceną” – powiedział.

Zobacz także: Media: Marynarka wojenna RP. Potężna w deklaracjach ale gorzej z modernizacją i okrętami

“Wczoraj zorganizowałem odprawę, rozmawialiśmy na ten temat z dowódcami Wojska Polskiego i zapadła decyzja, że w pierwszej kolejności postawimy na okręt obrony wybrzeża” – dodał.

Zaznaczył, że “okręt będzie się charakteryzował możliwością obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej, ale będzie na swoim pokładzie posiadał siłę rażenia w postaci rakiet o zasięgu zbliżonym do nadmorskiej jednostki rakietowej”.

Szef resortu obrony nie odpowiedział, kiedy okręty będą gotowe oraz ile dokładnie ich będzie. “Chciałbym, aby były to trzy okręty, ale rozpoczniemy od pierwszego okrętu w stoczni polskiej” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Stocznia Remontowa Shipbulding S.A. przedstawia koncepcję fregaty

Zakup dwóch okrętów obrony wybrzeża typu Miecznik, zbudowanych przez polski przemysł, został zapisany w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2021-35.

Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa też od lat nabycie używanych okrętów podwodnych jako rozwiązania pomostowego, które umożliwiłoby utrzymanie ciągłości szkolenia załóg między wycofaniem posiadanych przez Polskę starych jednostek a zakupem nowych, które zostały przewidziane w programie Orka. Resort informował w ubiegłym roku o prowadzonych ze stroną szwedzką rozmowach w kwestii pozyskania zmodernizowanych szwedzkich okrętów podwodnych typu A17/ Södermanland. Zdaniem mediów w grę wchodziłaby dzierżawa jednostek, która zakończyłaby się przekazaniem okrętów Polsce na własność.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply